AUTORZY

Rosiński Grzegorz
rysownik

Urodził się 3 sierpnia 1941 w Stalowej Woli.

Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Po otrzymaniu dyplomu zarabiał na życie projektami okładek płyt, ilustracjami do podręczników i opowiadań dla dzieci. Potem zajął się komiksem. Swoją karierę zaczął od rysowania popularnych w Polsce serii komiksowych, takich jak "Kolorowe zeszyty" (Kapitan Żbik) czy "Pilot śmigłowca". Jednocześnie powstawał cykl "Legendarna historia Polski". W 1976 roku objął kierownictwo artystyczne w magazynie "Relax".

W połowie lat siedemdziesiątych zaczęła się dla Rosińskiego przygoda belgijska. Na samym jej początku rysował krótkie komiksy humorystyczne dla magazynów "Trombone illustre" oraz "Tintin". Wtedy właśnie dla magazynu "Spirou"powstała seria krótkich humorystycznych opowiadań zatytułowana "Fantastyczna podróż". W 1976 roku Rosiński poznał Jeana Van Hamme'a i w tym samym roku narodził się pomysł komiksu "Thorgal". Wkrótce potem pierwsza część sagi o Thorgalu, zatytułowana "Zdradzona Czarodziejka", ukazała się w piśmie "Tintin". Seria ta wkrótce stała się europejskim przebojem. W 1980 roku do galerii swoich postaci Rosiński dodał nowego bohatera, Yansa. Autorem scenariusza serii opisującej jego przygody jest A.P. Duchateau. Po wprowadzeniu stanu wojennego Rosiński wyjechał z kraju na stałe. W 1986 r. razem z Van Hammem stworzyli następny komiksowy przebój - czarno-białą opowieść o szninklu J'onie. "Szninkiel" zdobył wszystkie możliwe europejskie nagrody komiksowe.

Rosiński jest również autorem czteroksięgu "Skarga Utraconych Ziem" oraz albumu "Western". Najnowszy komiks pt.: "Zemsta hrabiego Skarbka" od razu stał się bestsellerem we Francji.

Od 1979 roku, w którym to artysta otrzymał nagrodę Saint-Michel za najlepszy realistyczny komiks, jego prace były nagradzane na wielu festiwalach komiksowych: Grand Prix Alp w 1988 r. na festiwalu komiksu w Sierre, nagroda dla najlepszego rysownika przyznana przez belgijskie stowarzyszenie komiksu w 1988 r., nagroda dziennikarzy na festiwalu komiksu w Durbuy w Belgii.

Grzegorz Rosiński jest uznawany za czołowego twórcę komiksu w Europie. Obecnie mieszka w Szwajcarii. [Egmont Polska]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa