AUTORZY
 

Anna Sommer
scenarzysta i rysownik

Anna Sommer urodziła się w 1968 roku w szwajcarskim mieście Aarau. Jako autorka komiksów zadebiutowała w 1996 roku albumem "Damskie dramaty"("Damen Dramen", wyd. Arrache Coeur), który wyróżniono nagrodą dla najlepszego komiksu humorystycznego na Festiwalu Komiksu w szwajcarskim Sierre w tym samym roku. Od tej pory nie tylko wydaje kolejne albumy, ale też współpracuje jako ilustratorka i autorka pasków komiksowych z czasopismami, takimi jak feministyczny magazyn "Annabelle", humorystyczny "L'imbécile de Paris", czy komiksowy "Strapazin".

Obecnie mieszka i tworzy w Zurychu, którego atmosfera i historia są jej bardzo bliskie. Wyrazem jej zaangażowania w życie miasta był udział w projekcie związanym z obchodami 650-lecia Zurychu - Anna Sommer stworzyła ilustracje do książki "Fadegrad. 13 denkwürdige Geschichten von Frauen aus Zürich", poświęconej postaciom kobiet, które zapisały się w historii miasta i kantonu.

Nigdy nie planowała, że zostanie rysowniczką komiksów. Podczas studiów graficznych w Zurychu zdała sobie jednak sprawę, że chce używać swoich umiejętności, aby opowiadać własne, oryginalne historie. Historie o kobietach, o tym, co myślą, co czują, co im się codziennie przydarza. Sommer jest prawdziwą poetką codzienności, z której wydobywa niezwykłość, szaleństwo, wdzięk. Z niej czerpie siłę i inspirację. Ale jej opowieści bywają też niepokojące, podszyte przewrotnym humorem, erotyką, przemocą. Styl tych historii oscyluje między groteską, czarnym humorem a tragifarsą.

Sommer posługuje się w komiksach oryginalnym sposobem narracji: obywa się niemal całkowicie bez słów a kadry nie są oddzielone sztywnymi liniami, kolejne wydarzenia przesuwają się przed naszymi oczami płynnie i swobodnie, bez narzuconych ram. Rozwinęła także własne techniki artystyczne: oprócz klasycznych rysunków tuszem tworzy metodą kolażu wycinanki z kolorowych papierów.
[Kultura Gniewu]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa