AUTORZY

Guido Crepax
scenarzysta i rysownik

Crepax urodził się 15 lipca 1933 roku w Milanie, we Włoszech.

Tam też studiował architekturę. Po skończeniu Uniwersytetu pracował w reklamie, a następnie zajmował się ilustrowaniem okładek książek i płyt. Tworzył też rysunki do czasopism, w tym m.in. do "Tempo Medico".

Jako twórca komiksowy zadebiutował w roku 1965, gdy rozpoczął w magazynie "Linus" publikację komiksu superbohaterskiego "Neutron". Pojawiła się w nim postać poboczna, reporterka o imieniu Valentina. Stopniowo Neutron znikał z opowieści, a reporterka, niemal przez przypadek, została główną bohaterką. Wkrótce stała się znaną postacią a w 1968 roku pojawił się pierwszy album z jej przygodami.

Opowieści o Valentinie miały psychodeliczne scenariusze, wszystkie były częścią prowokującej historii. Główna bohaterka to młoda fotoreporterką korzystającą z życia. W trakcie serii ekstrawaganckich i często surrealistycznych przygód Valentina poznawała różnego rodzaju seksualne dewiacje.

Po "Valentinie" pojawiły się kolejne tytuły: "L'Astronave Pirata", "La Casa Matta", "La Calata di Mac Similiano", "Belinda", "Bianca", "Justine", "Salomé", "Histoire d'O", "Lulu" i wiele, wiele innych. W ekspresyjnym, subtelnym stylu rysował delikatne dziewczyny.

Najczęstszymi tematami prac Crepaxa były kobiety w rolach ofiar, sadomasochizm oraz przemc. Rysownik podkreślał, że mimo rysowania najzuchwalszych erotycznych perwersji, sam zawsze nienawidził przemocy i braku szacunku, a jego dzieła pozostawały tylko fantazjami przelewanymi na papier i nigdy nie przekraczały granicy dobrego smaku.

Crepax zmarł 31 lipca 2003 roku. Miał 70 lat.
[Jarek Obważanek na podst. designboom]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa