STOPKA

WRAK w mediach

Poniżej przeczytasz komiks, który na zlecenie WRAKa wykonał w 2005 roku Marek Lachowicz przy pomocy swojego stałego kolorysty Tomasza "TJFK" Kuczmy. Historia ta została użyta kilkakrotnie jako całostronicowa reklama serwisu w czasopiśmie "Chichot".

WRAK dwukrotnie został zamieszczony na płytach magazynu internetowego WWW - w numerze 11/01 oraz 1/03 (za każdym razem specjalna, okrojona wersja).

Serwis został zaprezentowany w programie telewizyjnym Tenbit w dniu 9.10.2001.

Napisali o WRAKu

Burn-out?
(...) Osobiście liczę jednak, że Jarek Obważanek znajdzie czas dla swego "dziecka" - jakby nie spojrzeć, nie ma to jak współzawodnictwo na wysokim poziomie. (...)
[Grzegorz Ciecieląg, Zeszyty Komiksowe nr 6]

www.wrak.pl
Nazwa - Komiksowa Agencja Prasowa właściwie mówi wszystko o zawartości tej strony. Z obowiązku jedynie dodam, że natkniemy sie tu na nowości wydawnicze, aktualności, biografie twórców itd. Bardzo solidna robota internetowa, niezbędna każdemu miłośnikowi obrazków z dymkami.
[Playboy nr 5/2005]

Wrak nagrodzony
Rzeszowska strona internetowa poświęcona komiksom www.wrak.pl zdobyła drugą nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu KOMIKS 2003, który odbył się w Łodzi. To najważniejszy komiksowy konkurs w Polsce
Artur Gernand: Drugie miejsce strony wrak.pl w ogólnopolskim konkursie jest sporym sukcesem...
Jarek "Obważanek" Machała, twórca strony wrak.pl: To już kolejne drugie miejsce. W tym roku pierwsze zajęła strona polskiego komiksu Wilq Superbohater. Nagroda cieszy, ale zobowiązuje. Dziennie odwiedza naszą stronę ponad tysiąc osób, ale wydaje mi się, że można ten wynik jeszcze poprawić.
Wrak.pl jest ciągle poddawany modyfikacjom. Na przykład podczas festiwalu w Łodzi relacje z odbywających się tam imprez pojawiały się na stronie prawie na bieżąco. Moim marzeniem jest wprowadzenie relacji na żywo, ale na razie nie pozwalają mi na to możliwości techniczne. Chciałbym także przyspieszenia pojawiania się nowych informacji. Ale problemem jest brak czasu: w tym roku rozpocząłem studia w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. A stronę redaguję w pojedynkę, sam także piszę recenzje...
Brak czasu nie przeszkodził Ci jednak w zajęciu drugiego miejsca w kategorii publicysta komiksowy. Ta Tobą uplasował się m.in. Wojciech Orliński z "Gazety Wyborczej" czy też słynny badacz Jerzy Szyłak.
Szyłak od trzech lat nie jest zbyt aktywny. Orliński pisze o komiksie, ale rzadko. Natomiast w plebiscycie biorą udział przede wszystkim ludzie, którzy wiadomości o komiksie czerpią z internetowych stron komiksowych, m.in. z mojego wraku. Dlatego zająłem tak wysokie miejsce.
Oprócz Ciebie, w kategorii publicysta, wysokie piąte miejsce zajął inny rzeszowianin - Wojtek Birek. Czy oznacza to, że w Rzeszowie mamy najlepszych znawców komiksów?
Ten wynik nie przekłada się na zainteresowanie komiksem w Rzeszowie. Jest dwóch piszących o komiksie, dwóch czy trzech rysowników... Są to jednostki, a środowiska komiksowego, niestety, nie ma.
[Gazeta Wyborcza Rzeszów z dn. 28.10.2003]

Rewelacyjny serwis informacyjny poświęcony komiksowi w Polsce. Zawiera ogromną ilość informacji, recenzji, zapowiedzi, newsów czy opisów serii wydawniczych. Można tu znaleźć również komiksy publikowane on-line. Do tego dochodzi świetna grafika i profesjonalne opracowanie - po prostu trzeba zobaczyć. Dla fanów komiksu lektura obowiązkowa.
[Reporter.pl - 20.09.2003]

Komiksowa agencja
Jedna z najlepszych polskich stron komiksowych znajduje się pod adresem http://www.wrak.pl/ Serwis jest niezwykle profesjonalnie redagowany, o czym świadczą liczne przyznane nagrody. Każdy fan komiksów znajdzie tu najświeższe informacje z komiksowego światka: o większości odbywających się imprez, o nowościach wydawniczych itp.
[Click! nr 5/2003]

Internet
Tym razem o mojej ulubionej stronie komiksowej po polsku. I mówię to absolutnie uczciwie i niezależnie od w sumie niezłych kontaktów z jej autorem. To tytaniczne przedsięwzięcie jednego człowieka, który spróbował ogarnąć cały polski (i z czasem nie tylko) rynek i ruch komiksowy i opisywać go na bieżąco w jednym miejscu. Jarek Obważanek (bo to o nim mowa) zaczął prowadzić swą stronę jako biuletyn Rzeszowskiej Akademii Komiksu, ale z czasem stała się najpopularniejszym, największym i najkompetentniejszym codziennym komiksowym serwisem internetowym. Z czasem widząc jego zaangażowanie i profesjonalizm pojawiły się coraz liczniejsze tabuny współpracowników dostarczających newsy, serwisem Jarka zainteresowali się wydawcy - widząc konkretną korzyść w promowaniu się i informowaniu go o swych przedsięwzięciach i planach na przyszłość... Straszna mi wychodzi laurka, ale dokładnie tak to widzę.

Jeszcze troszkę o zawartości WRAK-a - kolejno: aktualności, zapowiedzi, recenzje, opisy albumów i serii, czasopism, twórców, większe artykuły, komiksy na żywo, spis komiksowych sklepów w całej Polsce i wreszcie Forum, gdzie kilkudziesięciu fanów komiksu rozmawia kompetentnie i interesująco na różne komiksowe tematy. Bez najróżniejszych męczących osobników od których zaroiła się ostatnio normalna lista dyskusyjna o komiksie (pl.rec.komiks). Internet to wolność wypowiedzi, którą niektórzy nadużywają - jak wszystko inne. Na forum WRAK-a kulturalni, acz stanowczy moderatorzy natychmiast wyrzucają ludzi z wyraźnymi zaburzeniami pojmowania rzeczywistości, a skręcającą w inny temat dyskusję sprytnie przenoszą do osobnego wątku, by nie komplikować toku rozmowy. No, aż się chcę włączyć do rozmowy. No i co? No i się włączam.
[Kamil Śmiałkowski, KKK nr 19]

Informacje krajowe
Trzy lata temu (w styczniu 2000 r.) powstała komiksowa strona Jarka Obważanka www.wrak.pl. W ubiegłym roku przeistoczyła się w reagującą na wszystkie newsy Komiksową Agencję Informacyjną. Obok strony Gildii (www.gildia.pl) jest to najobszerniejsza i najszybciej reagująca na nowości (informacje, relacje z imprez, nowości wydawnicze, recenzje) strona w Polsce zajmująca się komiksem. W ubiegłym roku serwis zdobył kilka wyróżnień, m.in. drugie miejsce w plebiscycie KKK w kategorii najlepszej strony internetowej.
[AQQ nr 1 (29) 2003]

WRAK
Jedna z najlepszych polskich stron komiksowych. Jej mocną stroną są z pewnością świetnie przygotowane newsy, ale naturalnie prócz aktualności znajdziemy i zapowiedzi, i recenzje, i relacje z imprez, i forum, i co tylko miłośnikowi komiksu potrzeba.
[SFera 2/2003]

WRAK - Komiksowa Agencja Prasowa
Serwis dla fanów komiksu i nie tylko. Na łamach witryny znajdziemy opisy najpopularniejszych albumów komiksowych, recenzje oraz zapowiedzi tego co pojawi się na rynku.
[WWW 1/2003]

"Odwiedza mnie 500 osób dziennie"
Artur Gernand: Twoja strona internetowa - WRAK.pl w 2001 i 2002 roku zdobyła drugie miejsce w najpoważniejszym konkursie komiksowym w Polsce. Skąd pomysł na stronę?
Jarek "Obważanek" Machała: - Od 1997 roku uczestniczyłem w spotkaniach Rzeszowskiej Akademii Komiksu, odbywających się w Wojewódzkim Domu Kultury. Poznałem tam m. in Wojtka Birka, który pokazywał mi komiksy w Polsce nieosiągalne. Tłumaczył je, a na ekranie za pomocą rzutnika pokazywał poszczególne plansze. Wtedy "zaraziłem się" komiksem.
Od czego zaczynałeś?
- Na początku stworzyłem stronę, która promowała działania Rzeszowskiej Akademii Komiksu. Podawałem na niej informacje o imprezach, trochę ciekawostek komiksowych. W 2000 roku postanowiłem zmienić formułę strony i przekształcić ją w ogólnopolski komiksowy serwis. Wrak.pl podaje informacje o wszelkich nowościach na polskim rynku, o imprezach. Pojawiają się w nim także sprawy okołokomiksowe, czyli np. o filmach powstających na podstawie komiksów.
Zajmujesz się tylko WRAK-iem?
- Jest przy tym sporo pracy, codziennie aktualizuję stronę, piszę o nowościach na rynku komiksowym, piszę recenzje komiksów. Wydaję także komiksowy miesięcznik internetowy KZ, gdzie pełnię funkcję redaktora naczelnego.
Czy w Polsce masz jakąś konkurencję?
- Istnieje tylko jedna strona, która może stanowić dla mnie konkurencję - Gildia Komiksowa.
Zarabiasz na swojej stronie?
- Nie. Jedyną korzyścią, oprócz oczywiście satysfakcji, jaką czerpię z redagowania Wrak-a są komiksy, które przysyłają mi prawie wszystkie polskie wydawnictwa. Dzięki temu nie muszę wydawać pieniędzy w księgarniach.
Ile osób odwiedza Twoją stronę dziennie?
- Sporo, czasami dochodzi nawet do 500.
[Gazeta Wyborcza Rzeszów z dn. 27.12.2002]

www.wrak.pl
Najlepszy informacyjny serwis komiksowy w Polsce, podstawowe źródło bieżących wiadomości. Jeśli coś się wydarzyło w naszym światku komiksowym, to 'wrak' wie o tym najszybciej. Duży zbiór ciekawych recenzji i zapowiedzi, a także coraz większy zasób esejów i felietonów. Bardzo bogate relacje ze wszystkich komiksowych imprez (również mnóstwo zdjęć). Pojawiają sie komiksy, zwłaszcza cenne uzupełnienia do wydanych albumów (np. "Kajtek i Koko w kosmosie"). Strona jest codziennie apdejtowana i zaiste imponuje ilość newsów, które przez nią przepływają. Info jest niemal zawsze z pierwszej ręki i potwierdzone. Minusem może być ubogi layout, ale z drugiej strony 'wrak' służy informacji, a nie uciechom.
[Ślizg 8/2002]

Komiks
Doskonałym uzupełnieniem informacji o komiksie jest serwis Wrak - komiksowa agencja prasowa. Przeczytamy w nim informacje dotyczące komiksu, jakie ukazują się w polskich mediach. Jesli po zapoznaniu się z zawartością Serwisu Komiksowego przyjdzie nam ochota sprawdzić, który z tytułów znajduje się w sklepach, lub też zechcemy przeczytać wywiad z ulubionym autorem, Wrak pokieruje nas w odpowiednie miejsca w sieci.

Podpis pod ilustracją: "Wrak - komiksowa agencja prasowa, czyli najświeższe informacje ze świata komiksu."
[Komputer Świat 11/2002]

Wrak
Komiksowy serwis informacyjny to kompendium wiedzy na temat popularnej sztuki komiksu. Na jego łamach znajdziemy między innymi najnowsze informacje ze świata komiksu, porcję artykułów związanych z komiksem oraz opisy klasycznych serii i albumów komiksowych, które ukazały sie w Polsce i na świecie.
[WWW 11/2001]

Fani, włączcie się
W serwisie założonym przez Rzeszowską Akademię Komiksu przeważają materiały informacyjne i "teoretyczne". Komiksów jest tu zdecydowanie za mało. Można poznać najnowsze wieści z branży oraz skorzystać ze zbioru linków do chyba wszystkich ważniejszych polskich stron WWW poświęconych komiksom.
Ocena 5/6
[WWW 9/2001]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa