STOPKA

Historia strony

Zaczęło się od Witryny Jarka Obważanka. Istniała ona od końca 1998 roku do 4.01.2000, gdy została podzielona na strony tematyczne. Jedną z nich była Witryna Rzeszowskiej Akademii Komiksu (WRAK), której celem było głównie informowanie o tym, co komiksowego dzieje się w Rzeszowie. 15.07.2000 została przekształcona w Komiksowy serwis informacyjny WRAK (skrót przestał być skrótem), pierwszą w Polsce stronę komiksową zorientowaną na newsy.

Przez pierwsze dwa lata istnienia przechodziła liczne zmiany - zarówno w wyglądzie, jak i strukturze. 15.07.2001 z okazji rocznicy został zmieniony wygląd serwisu. Został on zaprojektowany przez Krawca. Również czwartą wersję wyglądu (premiera 28.09.2002), która funkcjonuje do dzisiaj, stworzył Krawiec. W wersji z 15.07.2001 pojawiły się działy Zapowiedzi i Recenzje, znacznie rozszerzyła się zawartość Albumów i serii (wcześniej dość symboliczna), a do Sklepów doszły adresy księgarni tradycyjnych i szybko ten dział stał się największą bazą danych o punktach sprzedaży komiksów. W czwartej wersji zaistniał dział Twórcy, pojawiło się także Forum. Narodziła się nowa świecka tradycja - ekran tytułowy rysowany przez znanego twórcę. Pojawiła się też nowa nazwa - "Komiksowa Agencja Prasowa", którą wymyślił minimal. 31 maja 2009 roku premierę miał zupełnie nowy layout zaprojektowany przez firmę Red-Art z wykorzystaniem rysunków Marka Lachowicza. Poza zmianą wyglądu serwisu firma zadbała o odświeżenie jego logo.

Obecnie WRAK w opinii wielu osób jest najlepszym serwisem informacyjnym o komiksie w Polsce. Pozostaje jednak nadal dziełem autorskim Jarka Obważanka, który przykłada dużą wagę do doboru publikowanych informacji, jak również zachowania w miarę jednorodnej ich stylistyki.

Dawni współpracownicy

Błażej - Lagafium (tłumacz tekstów francuskich)
darkk - Thorgal polska strona (Artykuły)
Dominik (Aktualności, Albumy i serie, Twórcy)
Maciek Nowak (Na żywo - Kajtek i Koko w kosmosie)
MBTiger (Na żywo)
Minimal Bros (zdjęcia w Imprezach)
Piotrek (Ostatnio wydane)

Dziękuję bardzo wszystkim, którzy przesyłają uwagi na temat serwisu oraz drobne informacje o nowościach.

Layout

Obecny wygląd strony został zaprojektowany i zrealizowany przez firmę Red-Art z wykorzystaniem rysunków Marka Lachowicza. Dwie poprzednie wersje layoutu zaprojektował i wykonał Krawiec. Poniżej historyczne zrzuty ekranowe.

[WRAK wersja 4]

[WRAK wersja 4]

[WRAK wersja 3]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa