RECENZJE

Jarek Obważanek

"Baśnie" tom 3: "Kroniki miłosne"

Trzeci tom "Baśni" przynosi dwie dłuższe historie. W pierwszej Baśniowcy muszą uciszyć dziennikarza, który zamierza zdemaskować ich ukrytą społeczność. W drugiej, tytułowej, Sinobrody postanawia raz na zawsze pozbyć się Śnieżki i Bigby'ego przy pomocy Złotowłosej, która schroniła się u niego po krwawo stłumionym buncie na farmie.

W albumie znalazły się też dwa przerywniki oderwane od continuum serii: opowieść o Jacku Hornerze z pogranicza horroru i groteski oraz lekka i zupełnie bezkrwawa opowiastka o liliputach, która stanowi zaskakującą, choć niezapadającą w pamięć przeciwwagę dla pozostałych historii.

Willingham obraca się w znanych z poprzednich tomów konwencjach kryminału i sensacji, doprawiając całość szczyptą nie zawsze wyszukanego humoru. Chętnie przelewa krew swoich bohaterów, nie szczędząc nawet tych pierwszoplanowych. Wprowadza nowe, ciekawe postacie, takie jak Śpiąca Królewna czy Mysia Policja, i od razu przydziela im istotne role w fabule.

Główną zaletą "Baśni", obok wartkiej i wciągającej fabuły, jest niejednoznaczność charakterów poszczególnych bohaterów. Nawet Książę Uroczy, który do tej pory występował w roli bawidamka, w "Kronikach miłosnych" pokazany jest w zupełnie nowym świetle. Bez wątpienia istotne jest też to, że Baśniowcy, mimo setek lat koegzystencji w hermetycznym gronie, nie są miłym, zgodnym społeczeństwem, a zatargi między nimi są jak na razie główną siłą napędową serii.

Z czterech pracujących nad tym tomem rysowników zdecydowanie najlepiej radzi sobie Mark Buckingham, autor tytułowych "Kronik miłosnych". Plansze Buckinghama zwracają uwagę niebanalnymi układami kadrów, np. wpisywaniem rysunków w kształt tarczy herbowej w trakcie pojedynku, oraz różnorodnymi ozdobnikami, takimi jak przewalające się po całych planszach liście w scenach leśnych. Rysunki Lana Mediny, który zilustrował historię o dziennikarzu, wypadają przy Buckinghamie gorzej tylko ze względu na bardziej zachowawcze, klasyczne kadrowanie.

[Jarek Obważanek, 11.08.2009]

"Baśnie" tom 3: "Kroniki miłosne"
Tytuł oryginału: Storybook Love
Scenariusz: Bill Willingham
Szkic: Mark Buckingham, Lan Medina, Bryan Talbot, Linda Medley
Tusz: Steve Leialoha, Craig Hamilton, Bryan Talbot, Linda Medley
Kolory: Daniel Vozzo
Okładka: James Jean
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 15.09.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 05.2004
Liczba stron: 192
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa