RECENZJE

"Objawienia"

Wśród wielu znaczeń słowa "Revelations" (które jest oryginalnym tytułem tego komiksu) ukryte jest jedno, kluczowe dla historii Jenkinsa: "Apokalipsa św. Jana". Chociaż tytuł księgi oznacza po prostu proroczą wizję, to ze względu na treść objawienia słowo "apokalipsa" narosło nowymi znaczeniami, związanymi z końcem świata. W scenariuszu Jenkinsa "grad i ogień – pomieszane z krwią"* nie spadają na ziemię, ale jest w nim zawarte coś, co można by nazwać początkiem końca kościoła katolickiego.

Zamiast gradu i ognia na ziemię spada kardynał Richleau, uznawany za najpoważniejszego kandydata na fotel papieża. Sam wypadł z okna swojego gabinetu czy ktoś mu pomógł? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć brytyjski detektyw, Charlie Northern, sprowadzony specjalnie na tę okoliczność do Watykanu. Zadanie nie będzie łatwe, bo wszyscy wartościowi świadkowie nabrali wody w usta.

"Objawienia" nie są komiksem dotykającym w poważny, ambitny sposób kwestii wiary. To sprawnie napisana opowieść detektywistyczna z udziałem nadprzyrodzonych sił. Wartka, filmowa fabuła, barwne dialogi, mocne zwroty akcji – tylko tyle i aż tyle. Nie idzie za tym żadna głębsza myśl, chociaż scenarzysta próbuje sugerować, że jest inaczej.

Nie przekonuje mnie rola, jaka została narzucona głównemu bohaterowi. O ile sprawdza się on jako siła napędowa intrygi, która bez jego udziału najwyraźniej stałaby w miejscu, to już przypisanie mu w całym spisku kluczowego znaczenia wydaje się co najmniej naciągane. Czy przewrót w Watykanie to dla Jenkinsa za mało? Po co wyjawił kulisy prywatnego dramatu Northerna, po co powiązał detektywa bezpośrednio ze sprawą, którą badał? Osłabił tym znaczenie finału, kierując uwagę czytelnika na zagadnienia znacznie mniejszego kalibru.

Uwagę zwraca specyficzna warstwa graficzna komiksu. Kolor został nałożony bezpośrednio na ołówkowy szkic Ramosa, bez udziału inkera. Efekt jest dość nietypowy i mimo drobnych zgrzytów (takich jak chaotycznie zarysowane ciemne partie rysunków) robi bardzo dobre wrażenie. Istotne jest też to, że Ramos zdecydował się na uproszczoną, kreskówkową konwencję rysunków, podobną do tej, jaką zastosował w "Spectacular Spider-Manie". Dzięki temu zabiegowi można nabrać pewnego dystansu do tej przyciężkawej historii i traktować ją z lekkim przymrużeniem oka.

[Jarek Obważanek, 18.08.2008]

* Ap 8, 7

"Objawienia"
Tytuł oryginału: Revelations
Scenariusz: Paul Jenkins
Rysunki: Humberto Ramos
Kolory: Leonardo Olea, Edgar Delgado
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 04.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 07.2006
Liczba stron: 160
Format: 16,9 x 26 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa