RECENZJE

"Kozure Ōkami. Samotny Wilk i Szczenię" tom 2: "Bezbramna brama"

Po ujawnieniu przyczyn, jakie zepchnęły Ittō Ogamiego na szlak śmierci, oraz wstępnej prezentacji bohatera w serii krótkich epizodów, scenarzysta zaczyna snuć dwukrotnie dłuższe historie. Ma wreszcie miejsce, by rozpisać bardziej złożoną intrygę czy dokładniej przedstawić surowe obyczaje panujące w ówczesnej Japonii. Może też więcej uwagi poświęcić postaciom drugoplanowym. Pokazuje służącą i należące do niej obowiązki czy też więzienną społeczność. Zlecone morderstwo nie zawsze jest wątkiem przewodnim epizodu; zdarza się, że ludzie sami sprowadzają na siebie zgubę wystraszeni złą sławą ciągnącą się za nazwiskiem Ogami.

Chociaż to nadal brutalny komiks, w którym bóg śmierci zbiera obfite żniwo, to Koike pozwala sobie na niezwykłe wręcz zmiany tempa akcji a nawet konwencji. Pokazuje polowanie na tajemniczego zabójcę z perspektywy śledczych hanu, a nawet kreśli historię mocno zaangażowaną w temat buddyzmu zen, w której główny bohater ma zabić żyjącego buddę. Scenarzysta unika monotonii, nieustannie zaskakuje czytelnika nowymi rozwiązaniami fabularnymi. Nie skupia się na efektownych pojedynkach, morderstwach czy jatkach, chociaż stanowią one niezwykle istotny punkt każdego epizodu.

Historie zawarte w tym tomie pokazują nie tylko niebywałą przebiegłość i nieprawdopodobne umiejętności szermiercze Ogamiego, ale też nieco bardziej ludzkie jego oblicze. Nie chodzi bynajmniej o pomaganie uciemiężonym (bo przecież nawet najszlachetniejszych czynów dokonuje za pieniądze), ale zmaganie się z chorobą czy respekt przed mocami nadprzyrodzonymi, który w zasadzie nie powinien pojawiać się w głowie człowieka przezywanego shinigami (bogiem śmierci).

Autorzy nieco się rozkręcili, oswoili się z bohaterem i jakby na chwilę zapomnieli, że Ogami ma do załatwienia prywatne porachunki. Na wszystko jednak przyjdzie czas. Poszczególne epizody są na tyle wciągające, że zepchnięcie wątku głównego na dalszy plan nie ma większego znaczenia.

[Jarek Obważanek, 7.07.2008]

"Kozure Ōkami. Samotny Wilk i Szczenię" tom 2: "Bezbramna brama"
Scenariusz: Kazuo Koike
Rysunki: Gōseki Kojima
Okładka: Frank Miller
Tłumaczenie: Cezary Komorowicz
Słownik, posłowie i konsultacja: Witold Nowakowski
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2006
Wydawca oryginału: Futabasha
Data wydania oryginału: 1970-1971 (w "Manga Action")
Liczba stron: 304
Format: 10,2 x 15,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa