RECENZJE

"Cinema Panopticum"

Tytułowe kino osobliwości to niepozorny namiot w lunaparku, do którego zabłąkała się pewna dziewczynka. Już samo wesołe miasteczko nie napawa optymizmem: jedynymi kręcącymi się tu osobami są smutni dorośli a cały teren ogrodzony jest parkanem. W dodatku główna bohaterka nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, by skorzystać z dostępnych atrakcji i koniec końców trafia do Cinema Panopticum. Stoi tam pięć maszyn, a oszczędności dziewczynki pozwalają obejrzeć filmy wyświetlane w każdej z nich.

Tak zaczyna się spektakl grozy, w który zostają zaangażowane po kolei praktycznie wszystkie wcześniej widziane w lunaparku postacie. Można doszukiwać się tu zemsty za los biednej dziewczynki, gdyby nie to, że ona sama staje się bohaterką ostatniego filmu. Perypetie poszczególnych bohaterów są bardzo różnorodne. Jeden trafia do tajemniczego hotelu, drugi walczy na ringu, trzeci leczy się u okulisty, a czwarty zbiera dziwne szczątki w kubłach na śmieci. Niewinne zawiązanie akcji każdej scenki szybko prowadzi do koszmarnego rozwinięcia i najczęściej groteskowego zakończenia. O ile jednak Ott wygrywa w epizodach ironicznie przerysowanych, o tyle przegrywa, gdy podchodzi do zagadnienia poważniej - w scence z Czempionem. W efekcie otrzymujemy album trochę nierówny, o nieustalonej myśli przewodniej, czy nawet zupełnie jej pozbawiony - ot, zbiór niezależnych historyjek, które w całość ma złączyć postać dziewczynki. Nie jest to łącznik dostatecznie silny.

Rysunki Otta to swoisty ewenement. Autor każdą kreskę wydrapuje ostrym nożem w pokrytych czarnym tuszem planszach z godną pozazdroszczenia cierpliwością. Jest to bardzo efektowne, o ile nie trochę efekciarskie. Bo tutaj wyraźnie forma góruje nad treścią, a gdzie dostrzec można pośpiech, tam okazuje się, że autor czasem ilość przedkłada nad jakość. Nad tę osławioną precyzję, za którą jest przez wielu hołubiony.

[Jarek Obważanek]

"Cinema Panopticum"
Scenariusz: Thomas Ott
Rysunki: Thomas Ott
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: Verlag bbb Edition Moderne AG
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 104
Format: 17,5 x 24,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 36,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa