RECENZJE

"Jeż Jerzy" tom 7: "Ziom"

Jak widać na okładce, Jerzy zdążył dorobić się wielkiej fury i nie mniejszego kajdanu. Zyskał też masę oddanych fanek, co z kolei można zobaczyć na obrazku z tyłu. Co się dziwić, w końcu jego przygody ukazują się nieprzerwanie od ponad 10 lat i mimo upływu czasu ich jakość raczej nie spada. Skarżycki, czerpiąc garściami z otaczającej nas rzeczywistości, ciągle wynajduje jakieś sytuacje, w które zręcznie wplata swojego kolczastego bohatera. Między wierszami można wyczytać co scenarzystę irytuje i nie pozwala spokojnie zasnąć. Aluzje do autentycznych wydarzeń są bardzo czytelne, chociaż nieraz nie są wyrażone wprost - wszystko podporządkowane jest konwencji dobrej zabawy.

Album zawiera szeroki przekrój wątków. Od Unii Europejskiej, przez Irak, po księdza Jankowskiego. Powracają znani bohaterowie, tacy jak El Dresso, Stefan i Zenek, jest też jeden ciekawy gościnny występ - Jerzego z opresji ratuje sam Likwidator! Jak zwykle nie zabrakło tematyki używek, nieraz w zaskakującym kontekście. Na Jerzego natrafiają łowcy trendów, dostaje nawet propozycję nagrania płyty. Cała masa słabo ze sobą powiązanych, z reguły całkiem zabawnych epizodów.

Stali czytelnicy "Ślizgu" mogą się poczuć lekko rozczarowani. W "Ziomie" premierowego materiału jest raptem 4 strony. Znalazły się na nich dwa sympatyczne plakaty, psychotest "czy jesteś eurosceptykiem" oraz komiks o królikach, zrealizowany drętwą, komputerową kreską. Reszta to komplet przedruków ze "Ślizgów" 92-111 (oraz dość stara jednoplanszówka). To dobra wiadomość dla osób, które nie śledzą przygód Jerzego w prasie - ostatni z tych numerów "Ślizgu" ukazał się jakieś dwa miesiące przed albumem, więc materiał jest całkiem świeżutki.

[Jarek Obważanek]

"Jeż Jerzy" tom 7: "Ziom"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa