RECENZJE

"Born" część 3

Ten odcinek żołnierze spędzają na oczekiwaniu. Na samolot, który zabierze ich do domu. Ale Frank Castle nie chce wracać. Czeka na ostateczny szturm na jego bazę. Szturm, który nadejdzie wraz z deszczem. Chociaż zdaje sobie sprawę, że jego żołnierze nie są na to przygotowani.

Castle wyraźnie mięknie. Ma opory przed wykonaniem wyroku na jego tchórzliwym przełożonym, wdaje się w gadkę o rodzinie z szeregowcem. Ta chwila słabości pozwala na pokazanie bardziej ludzkiej strony kapitana. On ma po co, ma dla kogo wracać do domu. Ale jego mroczna strona wcale tego nie chce. W końcu jest najtwardszym z twardych.

Sporo w tym zeszycie gadania, wzniosłych haseł i szczytnych idei. Chociaż Ennis szybko wszystko kontruje bardziej realistycznymi obrazami. W efekcie dostajemy gorzki i niezbyt moralizatorski obraz wojennej groteski. Rolnicy w drewniakach przeciwko ujaranym dzieciakom w mundurach.

W sumie odcinek niezbyt interesujący, mimo że dość wyważony i bardzo sensownie zakończony. Miała być wojenna zawierucha, a tymczasem praktycznie cały zeszyt Ennis zużył chyba wyłącznie po to, żeby wprowadzić kilka niekoniecznie najciekawszych dialogów i opóźnić ostateczną konfrontację z wrogiem. A ten komiks jest za krótki na takie manewry.

[Jarek Obważanek]

"Born" część 3
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Darick Robertson
Tusz: Tom Palmer
Kolory: Paul Mounts
Okładka: Wiesław Walkuski
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 16.10.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 08.2003
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa