RECENZJE

"Takamagahara. Legenda z krainy snów" tom 1

Hasło "dziewczynka w krainie bogów" przynosi na myśl film "Spirited Away" Hayao Miyazakiego. Ale w tak doborowym towarzystwie "Takahamagaha" wypada bardzo blado, więc może darujmy sobie tak górnolotne porównania. Bo w odróżnieniu od "Spirited Away", przy którym mogą się dobrze bawić osoby w każdym wieku, "Takamagahara" jest mocno nakierowana na 12-letnie (czy nawet młodsze) dziewczynki. Cukierkowa, naiwna fabuła i niezbyt czytelne rysunki raczej nie przypadną do gustu starszym czytelnikom.

W zasadzie "Takamagahara" jest znacznie lepsza np. od "Kamikaze Kaito Jeanne". Fabułę opartą o japońskie mity da się przełknąć, jej baśniowy charakter jest całkiem znośny. Oto mamy dziewczynkę o imieniu Yuki, która znajduje kamień zwany Magatamą, dzięki któremu może przenieść się do tytułowej Takamagahary - krainy bogów. Jak to zwykle bywa, Yuki jest wybranką, która musi uratować obydwa światy przed całkowitą ciemnością. Jednak tym razem okazuje się, że sama Yuki niewiele zrobić może (poza ugotowaniem pysznej zupy z suszonej ryby) i sporo roboty odwalają za nią różnego rodzaju pomocnicy, tacy jak święty ptak czy ludzie przeniesieni z Ziemi. I dobrze.

Komiks ma pozytywny wydźwięk. W ostatecznym rozrachunku nikt nie ginie, zawsze udaje się znaleźć jakieś pokojowe rozwiązanie, można się dogadać z wrogami, którzy nie są tacy źli, jak się na początku wydawało, tylko nikt ich zrozumieć nie mógł. Autorka jednak nie uniknęła pewnego chaosu, którego głównymi sprawcami są niektóre nieczytelne rysunki. Trudno domyśleć się, co się na nich dzieje, bo za dużo jest zbliżeń. Nie jest też łatwo rozróżnić postacie, wiele ma dokładnie takie same twarze i trzeba patrzeć im na ubrania; a to poważna wada. Irytują dłonie z plasteliny. W dodatku kreska jest nieostra, zanika - nie wiem na ile jest to wina słabych materiałów drukarskich, a na ile samej rysowniczki.

[Jarek Obważanek]

"Takamagahara. Legenda z krainy snów" tom 1
Scenariusz: Megumi Tachikawa
Rysunki: Megumi Tachikawa
Tłumaczenie: Maciej Murzyniec
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 208
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa