RECENZJE


WRAK POLECA

"Trzask prask"

Bartosz Kurc nie napisał książki opisującej współczesny komiks polski. Zamiast niej zaproponował zbiór wywiadów z ludźmi, którzy ten komiks tworzą bądź tworzyli. Pomysł na taką publikację uważam za bardzo trafiony i sądzę, że powinna znaleźć się w biblioteczce każdej osoby szerzej interesującej się polskim komiksem.

Oprócz ludzi ciągle wiernych komiksowi, Kurc przepytał także autorów, którzy dawno temu zrezygnowali z tej formy twórczości i w zasadzie zdążyli ulec zapomnieniu (Szyszko, Raczkiewicz). Nie zabrakło także twórców, którzy zrobili karierę za granicą. Jednak w książce wyraźnie brakuje wywiadu z Michałem Śledzińskim (być może należy do osób, które Kurcowi odmówiły), a z drugiej strony niezbyt potrzebna wydaje mi się rozmowa z Grażyną Kasprzak.

Kurc stanął na wysokości zadania - opracował dla każdego przepytywanego autora przekrojowy zestaw pytań, by w miarę szeroko przedstawić jego twórczość i okoliczności jej powstawania. Jednocześnie nie przynudza i stara się nie przedłużać wywiadów na siłę, wypytując o nieważne drobiazgi. Czytałem najszersze rozmowy z przekonaniem, że nawet jeśli rozmówca bardzo się rozgadał, to Kurc przyciął je do rozsądnych rozmiarów.

Niestety, nie wszyscy autorzy okazali się tak samo rozmowni. Niektórzy unikali odpowiedzi, albo udzielali ich niechętnie, zdawkowo. Czytając takie suche, wymuszone wywiady zastanawiałem się, po co dana osoba w ogóle zgodziła się na rozmowę. Z drugiej strony są jednak fascynujące, szerokie rozmowy, wyjaśniające wiele nieznanych bądź mało znanych zdarzeń. Czasem autorzy zachowywali się zaskakująco, jak Rosiński, który uniknął odpowiedzi na temat okoliczności jego odejścia od Żbika, chociaż jednocześnie dał do zrozumienia, że wersja przedstawiona przez Polcha niekoniecznie jest prawdziwa.

O ile pytania są odpowiednie, to nie zawsze zadowala ich forma, a nawet kolejność. Najbardziej widocznym przykładem niewłaściwego układu jest fragment wywiadu z Kasprzakiem, w którym rysownik opowiada o "Halloween Blues". Kurc następnie zadaje dwa pytania na inny temat, by ponownie wrócić do tej serii. W efekcie robi się zamieszanie, wywiad robi się chaotyczny.

Książce boleśnie brakuje korekty. Leży interpunkcja, znaleźć można wiele literówek. Wywiady nie zostały też wygładzone stylistycznie, co w kilku miejscach wydawało się konieczne. Inną sprawą jest oddanie stylu wypowiedzi danej osoby, a inną poprawa czytelności. Nie zawsze też dobrze sformułowane są informacje poprzedzające poszczególne wywiady.

Od strony oprawy graficznej książka jest oszczędna, a przy tym całkiem interesująca. Wszystkie strony mają pociapane tło, wydają się na pierwszy rzut oka wręcz brudne. Jednak wiele do życzenia pozostawiają opisy ilustracji - często przy wywiadzie ze scenarzystą brakuje informacji o rysowniku danego obrazka i odwrotnie. Nie jest też najlepiej ze zdjęciami bohaterów książki - niektóre są malutkie i nieczytelne, kilka innych niepotrzebnie zastąpiono rysunkami.

[Jarek Obważanek]

Autor: Bartosz Kurc
Wydawca: Bajka
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 180
Format: 22,5 x 22,4 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 28,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa