RECENZJE


"Ranma 1/2" tom 1

Ten komiks to, najkrócej pisząc, nędzne popłuczyny po "Dragon Ballu" albo czymś w tym stylu. Połączenie słabych żartów z nie mniej słabymi walkami. Czasem dziewczyna natknie się na chłopaka w łazience, podobnie jak w "Love Hina", czasem jakiś facet zobaczy piersi i z tego powodu wpadnie w odrętwienie. Takie scenkami wstawione są pomiędzy krótkie, choć dość liczne sceny walk wręcz, miejscami mocno niesprawiedliwe (gdy tylko jeden z walczących używa miecza). Wszystko to mizerne, wszystko to widziałem w innych japońskich komiksach zrobione znacznie lepiej.

Fabuła serii opiera się na przemianach, jakie przeżywają dwaj główni bohaterowie: Ranma Saotome oraz jego ojciec, Genma. Pod wpływem zimnej wody pierwszy zamienia się w dziewczynę, a drugi w wielką pandę. Odmienia ich na powrót woda gorąca. Potencjalna siła komiczna takiego pomysłu jest ogromna, ale w praktyce okazuje się, że historia w ogóle nie jest zabawna. Cały komiks bazuje na zwariowanych żartach sytuacyjnych, które niemal w ogóle mnie nie bawiły.

Rysunkowo komiks również nie prezentuje niczego szczególnego. Kreska autorki wygląda lekko archaicznie, jest bardzo uproszczona, a drugi plan dość ubogi. Scenom walk brakuje dynamiki, są przedstawione zbyt skrótowo.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 1993
Liczba stron: 180
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa