RECENZJE

"Ratman": "Marsjanie z globalnej wioski"

"Kiedy prezydent nie może zasnąć, zamiast baranów liczy terrorystów."

Ten album zapowiadany był jako komiks polityczny, w dodatku "pierwszy i jedyny" na polskim rynku, co akurat jest nieprawdą (żeby wspomnieć tylko "Likwidatora"). Polityki jednak w nim nie ma tak dużo, jakby się można spodziewać, w dodatku Niewiadomski okazuje się niezbyt kąśliwy względem rządzących. Najbardziej obrywa tu Bush Junior, pokazany jako dzieciak i pantoflarz podróżujący sobie co chwilę na Marsa, a i tak mam wrażenie, że bardziej szydzi z niego Sasnal w "Przekroju". Spotkanie Leppera z Balcerowiczem, poza nietypowym otoczeniem, nie prezentuje niczego ponad to, co faktycznie wygaduje ten pierwszy. Równie słaba jest walka Kaczyńskiego z Piskorskim.

To, co dla Niewiadomskiego najbardziej charakterystyczne, czyli absurdalne poczucie humoru, w dziedzinie polityki raczej zawodzi. Znakomite są za to inne odcinki, jak choćby sklonowany Hitler w roli cenionego artysty czy sklonowany Kopernik jako nauczyciel, któremu uczniowie włażą na głowę. Ciekawy jest też odcinek o Małyszu zeznającym przed komisją śledczą afery Rywina. Kilka dobrych motywów pojawia się także w historii nawiązującej od polowania na bezdomne zwierzęta przez właścicieli budek z azjatyckim jedzeniem oraz w opowieści parodiującej "Harry'ego Pottera".

Tak samo nierówne są rysunki. Generalnie trzeba przyznać, że są dość niedbałe i niezbyt piękne, przy czym to akurat traktuję jako element konwencji i nieraz doceniam. Z pewnością wielkim atutem Niewiadomskiego jest umiejętność tworzenia surrealistycznych wizji, w tym niezwykłego zakrzywiania przestrzeni poprzez umieszczanie nieproporcjonalnie dużych lub małych postaci, czy też zmianę różnych elementów. Zwracają też uwagę zdziwione okna oraz dwa całostronicowe rysunki z wieloma wchodzącymi ze sobą w interakcję postaciami znajdujących się na budowie wielkich głów przypominających wieżę Babel w wersji Pietra Bruegla. Jednak takich odjazdów jest w tym albumie zaskakująco mało.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Tomasz Niewiadomski
Rysunki: Tomasz Niewiadomski
Wydawca: Nowy Świat
Data wydania: 05.2004
Liczba stron: 56
Format: 16,8 x 23,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 14,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa