RECENZJE

"Born" część 1

W pewnym momencie ktoś wpadł na pomysł, że Punisher nie mógł się wziąć z powietrza. Jedno wydarzenie, bez względu na to, jak bardzo dramatyczne, nie mogło całkowicie odmienić Franka Castle. On już wcześniej musiał być bezwzględnym, psychopatycznym mordercą. Garth Ennis pokazał to w mini-serii "Born".

Zaczyna się efektownie - zestrzelony samolot spada na żołnierzy w środku dżungli, niedaleko granicy z Kambodżą. Frank Castle jest w pobliżu. Jest kapitanem. Żołnierze, którymi dowodzi, czują się z nim bezpieczni. Castle kocha wojnę i wie jak unikać pułapek, wie jak chronić swoich żołnierzy. Jest przy tym mistrzem eksterminacji wroga. Potrafi ze swoimi ludźmi zlikwidować cały oddział bez strat własnych. Niestety dla Franka wojna niechybnie się kończy, ale Castle ma jeszcze pomysły, jak chociaż trochę ją przedłużyć.

Jedna krwawa akcja, inspekcja generała i to koniec pierwszego odcinka. Tak to niestety jest z tymi zeszytami. Ledwo zaczniesz, a już koniec. Owa akcja jest owszem widowiskowa, i to jeszcze bardziej, niż wcześniejsza katastrofa lotnicza. Rysownik chętnie rysuje wnętrzności rozstrzeliwanych żołnierzy. Również inspekcja kończy się pomysłowo. Jednak to za mało, żeby jakoś szczególnie zachwycać się tym zeszytem.

Rysunki Robertsona są realistyczne, a tusz Palmera trochę brudny, dostosowany do wojny. Również kolorysta Mounts starał się zachować ponury klimat wojny, chociaż im dalej w las, tym mniej to widać, bo kolory robią się coraz ładniejsze, coraz soczystsze, a przez to coraz mniej pasują do treści. Szczególnie zachód słońca nad Wietnamem ładnie się prezentuje - tonie w różach i fioletach. Ale tutaj nie powinien być taki przyjemny.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Darick Robertson
Tusz: Tom Palmer
Kolory: Paul Mounts
Okładka: Wiesław Walkuski
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 06.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa