RECENZJE


"Kamikaze Kaito Jeanne" tom 1

Tego się nie da czytać. Z trudem przebrnąłem do końca. Komiks został stworzony w konwencji, która zupełnie mi nie wchodzi. Niejasno pokazane wydarzenia, dużo zbliżeń, a jednocześnie wszystko opowiedziane szalenie skrótowo.

Na pewno z niektórych rzeczy już wyrosłem i trudno mi przełknąć pewne pomysły autorów. Tutaj mamy dziewczynę, która nocą zamienia się w tytułową Kaito Jeanne i walczy z demonami wbijając szpilki w obrazy. Dostała taką moc od Boga, bo tak właściwie jest nowym wcieleniem Joanny d'Arc. Jak dla mnie - stek bzdur.

W zasadzie wszystko w tym komiksie jest beznadziejnie uproszczone. Jeanne jest po prostu niepokonana, załatwia demony jednym ruchem ręki a policja nie potrafi ruszyć palcem. Nie dość, że nudne, to jeszcze nieciekawe. Relacje między bohaterami również nie należą do skomplikowanych. Wszystko wydaje się dziać w biegu, wszystko toczy się za szybko.

Rysunki typowe dla mangi dla dziewczyn, trochę w nich zbędnych ozdobników, bajerów. Jak już wspomniałem na wstępie, czasami niewiele na nich widać, trudno się momentami domyśleć kto i co robi, trudno ogarnąć tok wydarzeń. Poza tym rysunki są poprawne, postacie dobrze narysowane.

Rytm opowieści dodatkowo rozbijają zupełnie zbędne komentarze na marginesach, którymi autorka chce podtrzymać kontakt z czytelnikiem, opisując na przykład pierwszą w jej życiu sesję autografów.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Arina Tanemura
Rysunki: Arina Tanemura
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Sueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 176
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa