RECENZJE

"To ja, Gapiszon!"



Pierwsze, co rzuca się w oczy, to przesympatyczny format zbiorku o Gapiszonie. Poręczna, niemal kwadratowa książeczka sama prosi się o zwrócenie na nią uwagi. Środek jednak, mimo kolekcjonerskiego charakteru albumu, skierowany jest wyłącznie do dzieci. Do nich dostosowany jest poziom humoru niegrzeszącego prawdopodobieństwem czy realnością. Do nich też dostosowany jest prosty, klarowny rysunek Butenki. Duże głowy uproszczonych postaci, równie uproszczone wizerunki zwierząt, emocje podparte przesadną gestykulacją. W dodatku Słońce i kwiaty wyposażone są w twarze, które podkreślają nastrój obrazka. Zwierzętom zdarza się mówić ludzkim głosem, chociaż ilość wypowiedzi w książeczce jest generalnie raczej śladowa - większość odcinków ogranicza się do przekazu wizualnego.

Historyjki o Gapiszonie ograniczają się zazwyczaj do dwóch obrazków. Czasem zdarza się, że są dłuższe - mają trzy lub cztery obrazki, zawsze jednak zamykają się w jednej stronie. Odcinki są czarno-białe i kolorowe - tym razem Egmont zrezygnował z kolorowania materiału oryginalnie barw pozbawionego. Kolory są bardzo proste i płaskie - Butence zdarza się różnicować jedynie barwę nieba.

Gapiszon, jako urodzony gapa, robi czasem rzeczy nieprzemyślane, jak na przykład niedostosowanie ubioru do pory roku czy kopanie za dużych dołków na drzewka. Nieraz jednak wykazuje się sprytem - czy to w przypadku bardzo dużego grzyba znalezionego w lesie, czy też w przypadku sztucznego bałwana. Gapiszon stara się też nieść pomoc, raz w sposób przemyślany, jak w przypadku ratowania ptaków przed kotem, a raz w sposób zupełnie przeciwny. Generalnie jest postacią sympatyczną - miły, trochę zagapiony chłopiec w pasiastej czapce z pomponem, której nigdy nie zdejmuje. Warto podkreślić, że w serii Butenki nie występuje żadna przemoc. Bohaterowie ograniczają się najwyżej do straszenia innych postaci.

Pewnie każdy w dzieciństwie zetknął się z przygodami Gapiszona drukowanymi w "Misiu". O zakupie tomiku może więc zadecydować sentyment. Kupić i odłożyć na półkę. Albo kupić i pokazać własnemu dziecku, co się samemu czytało dawno temu, gdy poza "Misiem" niewiele dla dzieci w kiosku można było znaleźć.

[Jarek Obważanek]

Przykładowa plansza

Scenariusz: Bohdan Butenko
Rysunki: Bohdan Butenko
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Klasyka Polskiego Komiksu
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 132
Format: 16 x 17 cm
Oprawa: twarda
Papier: matowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa