RECENZJE

"Universal War One" tom 2: "Zakazany owoc"WRAK POLECA

Drugi tom "Universal War One" kopie i miażdży. Bajram pokazał kły. Pokazał, co można zrobić z bezlitosnymi prawami fizyki. A można naprawdę bardzo dużo, o czym boleśnie przekonała się trzecia flota United Earthes Force. Dość napisać, że wszystkie statki przebiły się przez ścianę by spotkać się tam z nieprzyjacielem.

Bajram od samego początku utrzymuje szybkie tempo akcji, chociaż na początku albumu dzieją się rzeczy niezbyt dynamiczne, takie jak pogrzeb czy narada wojenna. Po tych wcale nie nudnych wydarzeniach wstępnych eskadra zrywa owoc z drzewa poznania, czyli nie używając metafor z komiksu wlatuje do ściany. Nie będę zdradzał, co wydarzyło się po drugiej stronie, ale zapewniam, że jest to zaskakujące, niesamowite, a im dalej akcja postępuje, tym jest bardziej zaskajujące i bardziej niesamowite. Po prostu fabuła na wysokim poziomie.

Tym razem bohaterką wstępnej monochromatycznej retrospekcji Barjam uczynił Aminę, która zaciągnęła się do wojska, by uciec od ojca. Amina będzie miała kluczowe znaczenie w dalszej części tomu, gdzie w dość dramatycznych okolicznościach treść retrospekcji zostanie poszerzona. Pogratulować Bajramowi celnych i sprytnie wymyślonych dialogów. Ponownie mamy do czynienia z dobrym prowadzeniem bohaterów - każdy jest wyrazisty i umiejętnie przedstawiony. Moją uwagę zwróciła szczególnie Kate podszas pogrzebu, tracąc dużo w moich oczach (chodzi o to, co dla niej jest ważniejsze).

Rysunkowo bez zmian - nadal bardzo dobry, realistyczny styl. Poprawił się za to kolor, bo chociaż nadal jest ograniczony do wąskiej gamy, to jest jakby ciekawszy, bardziej zróżnicowany. Popis swoich umiejętności malarskich Bajram daje w końcowej części albumu. Trochę pomógł sobie komputerowo w scenach z przestrzenią kosmiczną, ale ponownie jest to niemal niezauważalne i zrobione umiejętnie.

Pierwsza wojna wszechświatowa trwa!

[Jarek Obważanek]

Tytuł oryginału: Le fruit de la connaisance
Scenariusz: Denis Bajram
Rysunki: Denis Bajram
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 05.2003
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 1999
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa