RECENZJE

"Eden, It's an Endless World!" tom 3WRAK POLECA

Tym razem Endo idzie na całość. Tom od początku do końca zapełniony jest zmaganiami partyzantów z siłami Propartii. Po widowiskowym pojedynku hackerów przyszedł czas na walkę sił lądowych. A walka to niezwykle krwawa i brutalna. Nieraz otwierałem oczy z zaskoczenia i zaszokowania. Odrywane kończyny, poszarpane odłamkami zwłoki, czego tu nie ma - a wszystko przedstawione tak naturalistycznie, jak tylko się da. Do zdecydowanie najbardziej poruszających sekwencji należą wspomnienia Wycliffa z jego służby w wojsku, gdy jako wykrywaczy min ich przeciwnicy używali niewinnych wieśniaków. Dodajmy jeszcze do tego absolutnie zabijający finał tomu.

Z tego wszystkiego przebijają pewne pytania, które zdaje się zadawać autor - dotyczące nie tyle sensu wojny, co poszczególnych działań, jakich w jej trakcie dopuszczają się ludzie - bezlitosnych mordów niewinnych osób czy też szokującej brutalności żołnierzy w stosunku do swoich wrogów.

Eliah nadal jest postacią raczej poboczną, chociaż otrzymuje zadanie kierowania Cherubimem w walce. Generalnie w grupie byłych zawodowych żołnierzy jest leszczem i ciągle sobie z czymś nie radzi, a żeby było śmieszniej, wcale mu z tego powodu nie współczułem, nie litowałem się nad nim - po prostu taki wrzód na ciele całej grupy, zupełnie nie dopasowany do sytuacji, w której zresztą nie chciał się znaleźć.

Krwawość tego tomu bije poprzedni na głowę. Wtedy brutalnych scen było kilka, tutaj są bez przerwy - czy chodzi o przestrzeliwanie przeciwników bronią dużego kalibru, czy o krojenie ich białą bronią, czy wreszcie używanie min i ładunków wybuchowych. Ciągle i bez przerwy Endo wbija czytelnika w fotel rzucając mu przed oczy rozszarpane zwłoki. Tom co prawda został oznaczony napisem "Tylko dla dorosłych", ale jest on absolutnie niewidoczny, bo zamiast zwyczajowego czerwonego kółka jest to niewielki komentarz wkomponowany w logo Klubu Mangi. Zupełnie nie rozumiem takiego podejścia.

Rysunki bez zmian - wciąż znakomite odwzorowanie urządzeń, świetne przedstawienie akcji, wszystko na bardzo dobrym poziomie, poza niezbyt ciekawymi głowami części postaci. Wszelkie szokujące i poruszające sceny, jak już wspomniałem na początku, oddane zostały z pełnym realizmem.

Osoby lubiące mocną rozrywkę powinny być w pełni usatysfakcjonowane z lektury tego komiksu.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz i rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 224
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa