RECENZJE

"100 naboi" tom 4: "Co ma wisieć, nie utonie"

Tym razem mamy do czynienia z jedną, długą historią, w której sprawa Trustu jest zdecydowanie na drugim planie. Graves wręcza swój słynny pistolet i 100 naboi Loopowi Hughesowi, który wyposażony w ten sposób idzie spotkać po raz pierwszy w życiu swojego ojca. Jednak Loop rezygnuje ze swojego pierwotnego zamiaru; nie zabija rodzica w chwili spotkania, lecz dołącza do niego. W ten sposób poznaje życie świata przestępczego od wewnątrz, a jest ono niezwykle barwne. Stary Hughes zajmuje się odzyskiwaniem długów i robi to w sposób dość nietypowy.

Opowieść jest wysokiej klasy, jak na Azzarello przystało. Scenarzysta wplótł w akcję niejedną znaną już wcześniej postać, nie zabrakło rozmowy Gravesa ze starym znajomym. W sumie wychodzi na to, że nowych informacji o Truście dostajemy sporo, chociaż zdecydowanie historia Loopa i świata przestępczego stoi na pierwszym planie. Azzarello postarał się tym razem o zaskakujące zakończenie, z resztą niezłych zwrotów akcji nie brakuje. Dialogi są znakomite - barwne, krwiste, ciekawe, czasem wręcz szokujące. Tłumacz spisał się dobrze, używając chętnie języka ulicy, ale sądzę, że mógł postarać się dużo bardziej, wprowadzając mniej popularne zwroty.

Rysunki Risso generalnie bez zmian, może tylko w paru miejscach bardziej rzucają się w oczy przesadne zniekształcenia twarzy bohaterów. Ciekawe kadrowanie, charakterystyczna, dobra kreska. Niestety, zmienił się kolorysta, co negatywnie wpłynęło na ogólny wygląd rysunków. Dotąd płaskie barwy z delikatnymi przejściami, zostały zastąpione kolorami mocno różnicowanymi, które dorabiają przestrzeń do tuszu Risso. Zupełnie niepotrzebnie.

Znakomita historia obyczajowo-gangsterska ze świetnymi dialogami.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 120
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa