RECENZJE

"Wolverine: Origin" cz. 2: "Oczami dziecka"

Akcja w drugim zeszycie rozpoczyna się kilka lat po zakończeniu pierwszego. Jenkins najpierw przedstawił nam w miarę dokładnie bohaterów i relacje między nimi, byśmy mogli teraz zaobserwować zmiany, jakie zaszły w ich postępowaniu przez lata. Pomaga nam w tym oczywiście pamiętnik Rose, narratorki całego komiksu.

Pewnego dnia dziewczyna widzi to, czego nie powinna. Nie tylko dla niej, ale także dla czytelnika będzie to zaskoczenie i kolejna zagadka, na którą będzie chciał znać odpowiedź. Odcinek ten pewne rzeczy wyjaśnia, posuwa fabułę mocno do przodu, ale też budzi sporo zupełnie nowych pytań. Trzeba przyznać, że mocnych zwrotów akcji nie brakuje - od wspomnianej już scenki z Rose, przez daleko posuniętą kłótnię Jamesa z Psem, aż do dramatycznego, uderzającego finału. Zawiedzeni częścią pierwszą na drugą narzekać nie powinni, chociaż nadal dużo w niej z opowiastek obyczajowych dla dziewczynek, tylko dość dramatycznych.

Graficznie nadal jest niesamowicie. Isanove (a nie Isanowe, jak to napisano na tylnej okładce) daje z siebie wszystko i szkice Kuberta pokrywa fantastycznymi kolorami. Barwy są żywe i niebanalne. Oto na przykład krew jest brązowa a zachód słońca tonie w takich fioletach, jakich w rzeczywistości zaobserwować nie sposób, sceny deszczowe zrealizowane są w soczystych zieleniach i szarych błękitach. Przy czym nie brakuje tu zwykłych kolorów ciała, włosów czy ubrań, cieniowanie jest naturalne, chociaż stworzone niebanalnymi kolorami. To jeden z niewielu znanych mi amerykańskich komiksów, w którym soczysty kolor jest zaletą. Bo nie jest wepchnięty na siłę, bo swobodnie miesza się z chłodnymi, przygaszonymi barwami. Aż żal niekiedy się robi, że szkice, na które Isanove nakłada swój komputerowy kolor, zawierają niekiedy nieprzyjemne dla oczy uchybienia i niedoskonałości. Kubert potrafi się pokazać od dobrej strony - ciekawe kadrowanie, świetne zbliżenie twarzy Logana, rewelacyjny ostatni kadr - ale za wiele ma widocznych problemów w rysunku.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Andy Kubert
Kolory: Richard Isanove
Okładka: Joe Quesada i Richard Isanove
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Cena: 8,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa