RECENZJE

"Uczeń Ducobu" tom 1: "Sztuka ściągania"

Uczeń Ducobu, znany już z łamów "Świata Komiksu", pojawił się w Polsce również w wydaniu albumowym dzięki wydawnictwu Podsiedlik-Raniowski i S-ka. To edytor specjalizujący się w publikacjach dla młodszych czytelników, chociaż nie oznacza to, że nie nadają się one dla starszych. Tak jest z Ducobu - osłem, próżniakiem, który jest do tego stopnia odporny na wiedzę, że nie potrafi mnożyć przez 1. Śnią mu się przy tym koszmary z udziałem liczb. Wiele odcinków jego przygód przedstawia najróżniejsze metody ściągania na klasówkach od Leonii, z którą siedzi w ławce.

Co ciekawe, bohaterowie komiksu używają wyniosłego, patetycznego języka, który wprowadza dodatkowy komizm. Ducobu nieraz za swoje zachowanie trafia do kąta, gdzie stoi zawsze ludzki szkielet - pomoc naukowa do lekcji biologii. Tutaj nabrał on cech osobowych, jest wręcz przyjacielem niesfornego ucznia. Próżniak potrafi się czasem postawić swojemu nauczycielowi, chociaż zazwyczaj kończy się to źle dla ucznia. Jest to komiks, przy którym można się zdrowo pośmiać.

Rysunkowo komiks jest bardzo równy, autor stosuje konsekwentnie raz obraną, satyryczną konwencję, nieco odmienną od znanych w wielu innych frankofońskich pozycjach humorystycznych, dość charakterystyczną i łatwo rozpoznawalną, bardzo swobodną, a jednak staranną. Kolorystyka jest ograniczona, bez zbędnych szaleństw, nakładana pędzlem.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Zidrou
Rysunki: Godi
Tłumaczenie: Hanna Wierzbicka
Wydawca: Podsiedlik-Raniowski i S-ka
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 15,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa