RECENZJE

"Gail" tom 3: "Legowisko żmij"

Kowalski z albumu na album prezentuje się coraz gorzej. Pierwszy tom wzbudzał zainteresowanie charakterystycznym rysunkiem i ciekawym scenariuszem (mimo kilku banalnych pomysłów). W tomie drugim spadła trochę jakość historii, komiks przestał zaskakiwać.

W nowym tomie wszystko jest gorsze. Fabuła nie jest najciekawsza, za dużo rozwiązuje się przy pomocy broni. Gail oczywiście ożywa, bo jako główny bohater i jedyna szansa na powrót starego porządku nie może tak po prostu umrzeć. Bethea oczywiście nie daje za wygraną i stara się go za wszelką cenę pozbawić życia. Widać wyraźnie, że sytuacja zaczyna się obracać na korzyść Gaila. Klasyczne zagranie - najpierw pasmo sukcesów wroga a później spektakularne zwycięstwo bohaterów pozytywnych, które zapewne będzie treścią ostatniej części serii. Przemówienie Gaila w końcowej części po prostu odrzuca swoją banalnością. Fabuła całego albumu nie porywa, jest kilka ciekawszych dialogów i nic więcej.

W rysunkach widać pośpiech, nie ma już wypracowanych portretów czy efektownych plenerów. Podobieństwo postaci pozostawia wiele do życzenia. Zmienia się wygląd twarzy (głównie kształt żuchwy), zwłaszcza u kobiet - pozostaje tylko ogólne podobieństwo. Nadal jest to w miarę dobry, realistyczny rysunek, ale niestety niedopracowany. Kowalski zubożył kolorystykę - poza zwidami Gaila i scenami orgii jest zbyt płaska i jednolita. W sumie wizualnie nic nadzwyczajnego, chociaż jest kilka przyjemnych kadrów (wspomniane już zwidy i orgia). Warto też wspomnieć, że liternictwo jest jak zwykle niedbałe a "Y" jest napisane w odbiciu lustrzanym.

Na początku Kowalski miał trochę ciekawych pomysłów, które niestety bardzo szybko mu się wyczerpały i obecnie "Gail" nie jest specjalnie interesujący.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz i rysunki: Piotr Kowalski
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa