RECENZJE

"Eden: It's an Endless World" tom 1

"Eden" jest komiksem bardzo realistycznym. Właściwie tylko dyscyplina rysunku może sugerować, że jest to manga. Jest to bowiem komiks narysowany niezwykle starannie, z troską o każdy detal. Styl przypomina trochę Otomo, ale jest realistyczniejszy w oddaniu postaci.

Świat przedstawiony w "Edenie" to świat, w którym wymarła prawie cała ludzkość w wyniku nieuleczalnej zarazy. Dwójka głównych bohaterów - Enoah i Hanna - są naturalnie odporni na wirusa, a w związku z tym są niczym nowy Adam i Ewa. Naprawiony przez Enoaha robot jest ich strażnikiem, a nazywa się Herubim. Fabularnie historia troszeczkę się sypie, bowiem w połowie tomu nagle głównym bohaterem staje się syn Enoaha i opowieść obiera nieco inny kierunek.

W tym komiksie mało się dzieje, ale za to dużo się ciekawego mówi. Jego siłą są dialogi na temat istoty człowieczeństwa, uczuć (również u robota), czy Boga, który według bohaterów zsyłając zarazę chciał zacząć wszystko od nowa. Endo każe zastanowić się nad bardzo zwyczajnymi czynnościami. Jaki jest sens grzebania zwłok? Co zrobić po pozbawieniu piskląt matki? Nie jest to komiks podający jakieś gotowe, genialne rozwiązania na życie, ale poruszający w miarę ciekawy sposób fundamentalne problemy, grający czasem na ludzkich uczuciach. Historia nie porywa - zapewne głownie przez "nieme" dialogi (bohaterowie słabo otwierają usta, a dymki niezbyt wyraźnie pokazują czyj tekst jest w ich wnętrzu) i statykę całej historii, jednak sądzę, że warto ją przeczytać.

Plus dla Egmontu za pozostawienie oryginalnego układu komiksu (czyta się go od prawej do lewej), drobny minus za cuchnącą farbę.

Nie rozumiem po co w celu prezentowania komiksu japońskiego utworzono Klub Mangi. Czy te pozycje nie mogły wychodzić w ramach Klubu Świata Komiksu? Zwłaszcza w obliczu prostego faktu - skład redakcji jest identyczny.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz i rysunki: Hiroki Endo
Wydawca: Egmont Polska
216 stron, format B6, miękka oprawa, papier matowy, czarno-biały
Cena: 16,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa