RECENZJE

"Murena" tom 1: "Purpura i złoto"

Tę historię napisał Dufaux, chociaż ciężko to poznać. Charakterystyczne dla niego tajemnice i niedopowiedzenia tutaj prawie nie występują. Wszystko jest bardzo jasne a w dodatku nie ma nawet retrospekcji. Mamy do czynienia z czymś dość niezwykłym - komiksem historycznym. Jego akcja toczy się w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza. Tytułowym bohaterem jest Lucjusz Murena, syn Lolli Pauliny, kochanki cesarza. Jednak główną rolę gra w pierwszym albumie cesarzowa Agryppina, która chce na tronie umieścić swego syna Nerona.

Dufaux bazując na wydarzeniach historycznych stworzył opowieść bardzo interesującą, pełną ciekawych postaci. Tutaj nie ma heroicznych bohaterów ani patetycznych mów - tu są knowania i podłe zagrywki. Nawet seks jest tu narzędziem politycznych manipulacji. A do czegóż potrafi się posunąć młody Neron, by posiąść Akte, które opiekunem jest prawa ręka Agryppiny - Pallas.

Wydarzenia wielokrotnie są niezwykle dramatyczne i szokujące, a w dodatku Dufaux czasem podszeptuje, że to nie jego pomysł, lecz prawda historyczna, co robi jeszcze większe wrażenie. Ogromna podłość i przebiegłość bije z kart tego mrocznego komiksu.

Album obfituje w przypisy - część z nich rozszerza zarysowane w opowieści wątki, inne służą Dufaux do zaznaczenia, że to nie jego pomysł, lecz fakt historyczny. Tak jakby się chciał wytłumaczyć, że chociaż dana scena wygląda nieprawdopodobnie, to wydarzyła się naprawdę.

Rysunki są po prostu rewelacyjne. Delaby rysuje realistycznie, bardzo szczegółowo i starannie. Nie ma najmniejszych problemów z podobieństwem postaci, skrótami, perspektywą. Postacie wyglądają jak Rzymianie, a nie jak przebrani Francuzi. Ogromną rolę grają tu kolory Diny Kathelyn. One również są bardzo staranne, realistyczne, przyjemnie stonowane. Świetnie przedstawione są sceny nocne, chociaż wydają się za jasne i za chłodne.

Realia historyczne Delaby oddał z ogromną precyzją, trudno wątpić w cokolwiek, co pokazuje - czy są to budowle, ubiory czy nawet fryzury. Swoboda obyczajów została przedstawiona bez sztucznego wstydu ze strony twórców - nagości jest tu stosunkowo dużo, chociaż służy ona przede wszystkim przedstawieniu realiów. Delaby kadruje dość zwyczajnie, chociaż zdobywa się czasem na odwagę i pokazuje wydarzenia w ciekawych ujęciach.

Album wydany nienagannie na kredowym papierze. Dodatkowego smaczku dodaje liternictwo w dymkach, bowiem pisane jest ręcznie, przy pomocy małych i dużych liter. Bardzo interesująca historia ze znakomitymi, zdyscyplinowanymi rysunkami. Polecam!

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Philippe Delaby
Wydawca: Egmont Polska
52 strony, format A4, miękka oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 17,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa