RECENZJE

"Alpha" tom 3: "Zapłata dla wilków"

Ciekaw byłem, jak Mythic poradzi sobie z zakończeniem fabuły Renarda. Można stwierdzić, że nieźle, chociaż mogło być lepiej. Co prawda zostaje wyjaśnione wszystko, co być powinno, ale ginie zdecydowanie za dużo ludzi. Ogólna intryga została obmyślona całkiem pomysłowo, jednak wyraźnie czuć nadmiar krwawych strzelanin czy wykonywanych wyroków.

Komiks rozpoczyna się od próby zatrzymania Niemców, która kończy się strzelaniną. Następnie obserwujemy egzekucję innych Niemców, kolejna scena przedstawia inne morderstwo. I tak do końca, z przerwami na dialogi z wyjaśnieniami dotyczącymi wymiany rubli na dolary. Na brak dynamicznej akcji narzekać się nie da. Wszystko, co w tym albumie się dzieje, prowadzi w prostej linii ku definitywnemu rozwiązaniu, żadne zagadki nie zostają do rozwiązania. W sumie czyta się dobrze i ogląda się dobrze, chociaż nie porywa.

Jigounov jest rzemieślnikiem najwyższej klasy. Rysuje zdyscyplinowaną, realistyczną kreską, oszczędną, choć bogatą we wszelkie niezbędne detale. Rysownik nie ma najmniejszych problemów z oddaniem postaci, właściwie nie popełnia widocznych błędów. Kolor również jest nienaganny, realistyczny. Razi tylko nieco chaotyczna kompozycja plansz, często kadry wcinają się jedne w drugie (na szczęście pozostaje między nimi odstęp, nie zlewają się), wchodzą na marginesy, miejscami jest między nimi za dużo powietrza. Błędem jest też nie domykanie dymków linią, co niepotrzebnie rozmywa granicę kadru.

Na koniec kilka uwag technicznych. Album jest wydrukowany znacznie gorzej od poprzedniej części - kolory są widocznie bledsze a czerń nie ma głębi, jest wręcz ciemnoszara. Jedna z plansz jest za nisko wydrukowana, przez co rysunek mający dochodzić do krawędzi strony urywa się znacznie niżej (inna strona jest z kolei za wysoko). Jedna plansza jest niewyraźna.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Mythic
Rysunki: Youri Jigounov
Wydawca: Egmont Polska
48 stron, format A4, miękka oprawa, papier matowy, kolor
Cena: 16,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa