RECENZJE

"Świat Komiksu" nr 29

W nowym numerze jest więcej komiksów i tekstów mimo utrzymania tej samej objętości. Jak to się stało? Egmont 6 stron reklam, które dotąd zajmowały cenne miejsce w magazynie, przeniósł do osobnej, 18-stronicowej broszurki. Dzięki temu czytelnik jest zadowolony, bo dostaje więcej w tej samej cenie, a z drugiej strony zadowolony jest wydawca, bo nie pozbył się swego katalogu całkowicie.

Największą atrakcją numeru są Orientmenowe wariacje - 6 jednoplanszówek twórców młodego pokolenia na temat Orient Mena. Zdecydowanie najlepszy jest odcinek Piątkowskiego i Adlera, wykorzystujący znakomicie wątki z komiksów Baranowskiego i wiele innych zabawnych zapożyczeń. Ciekawe są odcinki Śledzia, Ziuta a także tandemów Jacek Kowalski i Bemke oraz Kabulak i Piorunowski. Za to sporym nieporozumieniem jest odcinek Kopecia - słaby fabularnie, ale również nienajlepszy graficznie, głównie ze względu na brzydkie, ciemne kolory.

Poza garścią komiksów polskich nie zabrakło oczywiście dzieł zagranicznych. Kolejny odcinek "Wspomnień z kosmosu" Bilala nie olśniewa fabularnie, chociaż jest dość przyjemny. Oczywiście rysunek jest niezmiennie znakomity.

Bardzo radosnym komiksem jest "Baker Street", czyli przygody Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Swobodny rysunek w humorystycznej konwencji oraz zabawna fabuła.

Ostatni odcinek "W poszukiwaniu odpowiedzi" (jest to końcowa plansza jedynego jak na razie albumu tej serii) charakteryzuje się bardzo ciekawym pomysłem formalnym.

Epizod z cyklu "Świetlana przyszłość" może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco dziwny, ale w rzeczywistości jest to historia głęboka, a kluczem do jej pełnego zrozumienia jest tytułowy Salomon. Rysunki są dobre, w przyjemnej kolorystyce.

Wszystkie teksty reklamujące nowe serie Egmontu napisał Wojciech Birek. Artykuły są dobre, jednak wydają mi się zbyt ogólnikowe.

Sądzę, że warto zainteresować się nowym numerem "Świata Komiksu" dla tych kilku mniej lub bardziej dobrych, krótkich komiksów.

[Jarek Obważanek]

Wydawca: Egmont Polska
32 strony, format A4, miękka oprawa, papier matowy, kolor
Cena: 4,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa