RECENZJE

"Lanfeust z Troy" tom 5: "Wizja wieszczka"

Po powrocie do Eckmul, wykorzystując swą moc, Lanfeust pławi się w luksusach. Całkowitą beztroskę psuje mu jednak C'ixi, która ciągle żąda nowych rzeczy (np. smoka) oraz mędrcy z Akademii, którzy badają jego moc. Jednak nie byłaby to przygodowa seria fantasy, gdyby przedstawiała sielskie obrazki. Już dynamiczna okładka zapowiada mnóstwo akcji. Bardzo szybko wszystko zaczyna się psuć. Lanfeust traci miecz, który trafia w ręce ledwo żywego Thanosa. Ten nieoczekiwany zwrot nie zapowiada niczego dobrego. Thanos na czele swej armii bardzo szybko zbliża się do Eckmul.

Mnóstwo ciekawych wydarzeń, znakomite, barwne dialogi prowadzone z żelazną konsekwencją (np. Hebius pyta czy bogowie są jadalni), świetne postacie i bardzo bogaty świat to atuty tej serii. Co prawda album ten nie powalił mnie na kolana, ale nie mogę odmówić autorom profesjonalizmu, talentu i pomysłowości. Wysokiej klasy, nieco rubaszna rozrywka. Warto przeczytać.

Rysunki Tarquina niezmiennie znakomite, szokują niezwykłym bogactwem, ruchem. Po prostu kipią życiem, pozwalając na długie ich podziwianie. Cieszą szczegóły - piesek porywający trollowi kość, zachowanie postaci pobocznych. Zwykły upadek barmana na stół to tutaj uczta dla oczu - każdy reaguje w jakiś ciekawy sposób. Poza tym są bardzo dobrze pokolorowane.

Tłumaczka pokazała się z dobrej strony znakomicie przekładając imiona bogów Darshanu. Z resztą nie jest to jedyny przykład jej klasy.

Autorzy przyzwyczaili już czytelników do zagadek wpisanych we wszelkie możliwe księgi. Niestety, w polskim wydaniu zostały one wpisane zbyt grubym narzędziem a co gorsza w niektórych miejscach oryginalny francuski tekst nie został wymazany, przez co obie wersje napisów zlewają się ze sobą. Przeoczono pytanie na globusie na planszy 16 oraz tekst Nikoleda na planszy 42 - zostały one po francusku. Poza tym drażnią na kilku stronach źle wyrównana czerń z kolorem, w czym oczywiście zawiniła drukarnia.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Didier Tarquin
Wydawca: Egmont Polska
56 stron, format A4, miękka oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 17,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa