RECENZJE

"Giacomo C." tom 2: "Upadek anioła"

Czytając ten album wciąż zastanawiałem się czy narysowany przez kogoś innego byłby lepszy? Czy brak wyrazu tego komiksu to tylko wina słabych rysunków? Być może byłby lepszy, ale fabuła to też nic nadzwyczajego.

Trzy pierwsze rysunki komiksu mnie odrzuciły. Później jest lepiej, ale widać wyraźnie, że Griffo jest rysownikiem nieudolnym. Zupełnie nie radzi sobie z twarzami - nie dość, że nie potrafi powtórzyć tych samych, to w dodatku rysuje je pokraczne i pokrzywione. Robi błędy anatomiczne, co prawda niewielkie, ale dostrzegalne. Wiernie przedstawione są zabytki Wenecji. Kadrowanie jest całkiem dobre, w wielu miejscach wygląda na bardzo przemyślane.

Kolorystyka zwyczajna, realistyczna, częstokroć rozbielona (to przypadłość wielu frankofońskich komiksów). Tam, gdzie kolory nie są przebielone, pojawiają się barwy zbyt mocne - fiolet, czerwień - wybijające się ponad cały rysunek. Sceny nocne są najczęściej zbyt jasne, wyglądają tak, jakby toczyły się wczesnym wieczorem. Ponadto ruda dziewczyna ma włosy nie rude, lecz karminowe.

Wielowątkowa fabuła trochę się rwie, chociaż Dufaux konsekwentnie dąży do finału, dzieląc dodatkowo cały album na rozdziały przy pomocy kadrów z malejącą sukcesywnie liczbą szczurów.

Giną kolejne kobiety. Morderstwa wydają się nie mieć związku. Prowadzący śledztwo San Vere decyduje się na zastosowanie przynęty - Angelina rozpoczyna pracę kurtyzany, by złapać mordercę. Tymczasem Giacomo bałamuci Caterinę i usiłuje się wyplątać z problemów, jakich sam sobie przysporzył oszukując kawalera Zangarę.

W sumie fabularnie komiks nie jest najgorszy, jednak słabe rysunki mocno psują ogólne wrażenie.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Griffo
Wydawca: Twój Komiks
48 stron, format A4, miękka oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 18,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa