RECENZJE

"Tu detektyw Jeż" tom 9

Jeż i Gure zastawiają pułapkę na nieświadomego niczego Ishidę, by zbadać jego powiązania z morderstwami związanymi z czerwonym materiałem w białe kropki. Ponadto Jeż w tym tomiku zajmuje się sprawą podsłuchu w mieszkaniu oraz zagadką 10 milionów jenów, które z niewiadomych przyczyn otrzymuje pani Machiko Okano z ubezpieczenia pani Aki Nakatsugawy. Z pozoru prosta sprawa komplikuje się i rozrasta.

Pojawiają się w tym tomie typowe dla tej serii schematy - znak szczególny w postaci brodawki czy pieprzyka oraz drobna kradzież w supermarkecie, która urasta tu do dużej rangi - być może w Japonii jest to surowiej karane przestępstwo, poza tym wyraźnie chodzi o upokorzenie spowodowane ujawnieniem takiego wykroczenia.

Głównym bohaterem jest Nanase Goro zwany Jeżem, osoba z lekka zabawna. Jego znajomi już tacy nie są - szefowa jest alkoholiczką a przyjaciel byłym hazardzistą. Jednak tak naprawdę bohaterami tego komiksu są zazwyczaj zwykli ludzie, klienci agencji Akatsuka bądź napotkane w czasie śledztwa osoby. Jeż bardzo chętnie wysłuchuje opowieści o ich życiu, które są zazwyczaj bardzo interesujące. Jednak tym razem autor kładzie nacisk na zagadki kryminalne. I chociaż tomik jest bardzo dobry, to żadna opowieść w nim zawarta nie umywa się do takich pozornie historii, jak ta o dziewczynce chorej na białaczkę. Prawdziwą siłą tej serii nie są zmagania Jeża z przestępcami, ale zmagania innych ludzi z własnymi słabościami. Częstokroć muszą coś stracić, aby zyskać coś innego. Muszą się skompromitować, by odzyskać coś większego - prywatne szczęście czy spokój sumienia. Są to często opowieści mądre, z jakąś głębszą myślą.

Rysunki Hirokane Kenshi cechuje typowa dla japończyków dokładność. Co prawda portretom daleko do realizmu, jednak postacie i tła narysowane są realistycznie. Rysunki są raczej ciasne, pokazują tylko to, co potrzeba, nie ujawniają szerokiego planu. Trudno tu się zachwycać grafiką - jest to rzetelna, szczegółowa robota.

Bardzo dobry komiks obyczajowy. Polecam!

[Jarek Obważanek]

Scenariusz i rysunki: Hirokane Kenshi
Wydawca: Waneko
160 stron, format A6, miękka oprawa, papier matowy, czarno-biały
Cena: 13,50 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa