RECENZJE

"Batman": "Mroczny Rycerz Kontratakuje" cz. 2

Komiks kipi od wypowiedzi głoszonych z telewizji. Zdecydowana poprawa jakości fabuły, jej tempo i mnogość komentarzy telewizyjnych przytłaczają. Batman rozpoczyna walkę od rozprawienia się z Lexem Luthorem. Pojawia się również Brainiac siejący zniszczenie w Metropolis - przeciw niemu wyrusza Superman. Do akcji wkraczają nowi superbohaterowie, m.in. Plastic Man. Miller zdradza wielką tajemnicę skrywaną przez Clarka i Dianę. Fabuła wciąga i intryguje, oby tak dalej. Jednak mimo poprawy i tak do pięt nie dorasta "Powrotowi Mrocznego Rycerza".

Tym razem Miller ubrał panny w symbole superbohaterów - gwiazdki, nietoperze itp. Taka pozorna cenzura pozwoliła mu na swobodne prezentowanie owych kobiet, zwłaszcza na pierwszych kilku stronach.

Miller wyraźnie dąży w stronę niechlujstwa i prostych kreskówek. Postacie występujące w telewizji są wynaturzone a cały komiks cechuje przede wszystkim ogromny pośpiech rysownika, głównie w kadrach przedstawiających postacie z telewizji. Wygląda to tak, jakby autor rysował bez szkicu i to dość szybko, bez większego zastanowienia. Rozmach podkreślają liczne całostronicowe kadry. Co prawda nie ma najmniejszego problemu z rozróżnieniem bohaterów - Miller ciągle rysować potrafi i stosuje nadal zaprezentowaną w pierwszym tomie stylistykę kreskówkową - ale jego niedbałość i silne deformacje w niektórych miejscach porażają. Do tego te fatalne kolory Lynn Varley. Okropne tekstury, krzykliwe barwy. W sumie graficznie komiks kole w oczy.

Napis tytułowy tym razem został na okładce umieszczony normalnie, na górze. Taki układ widywałem już w sklepach internetowych i nie rozumiem, dlaczego nie został użyty w pierwszej części. Denerwuje użyta w komiksie komputerowa czcionka, szczególnie zaś razi litera "I". W tłumaczeniu narzuciło mi się użycie słowa "comeback" - brawo. Ponadto za słaba czerń.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller
Wydawca: Egmont Polska
80 stron, format B5, lakierowana oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 15,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa