RECENZJE

"Midnight Nation" cz. 1

Porucznik David Gray bada okoliczności morderstwa. Spotyka się ze znajomym zabitego. Jednak szybko również ów informator zostaje bestialsko zamordowany. Gray trafia na ślad jednej z osób, którą przed śmiercią wymienił informator. W wyniku spotkania z Nimi trafia do Cienia, miejsca niewidocznego dla ludzi, choć wyglądającym jak zwyczajny świat. Trafiają tam osoby odsunięte na margines, które po prostu znikają dla normalnego świata.

Akcja w komiksie rozwija się powoli, ale już po przeczytaniu pierwszego zeszytu (w albumie jest ich cztery) intryguje na tyle, że chce się czytać dalej. W Cieniu Gray poznaje kilka ciekawych postaci, m.in. Łazika; niepozorny człowiek, szukający nie wiadomo czego, okazuje się przy bliższym poznaniu rewelacyjnie wykreowaną postacią.

Akcja może toczy się powoli, ale nie chodzi tu o prędkość, wybuchy i strzelaniny, tylko o przedstawienie ciekawego świata i jeszcze ciekawszych postaci.

Rysunki Franka są dobre, realistyczne, bez żadnych szaleństw, jednak trochę mnie drażniły. Może z powodu lekkiej sztuczności, które w nich mimo wszystko widać. W sumie wszystko jest w porządku, rysunki są bogate w detale, postacie są poprawne anatomicznie, ale jednak coś lekko zgrzyta, trochę mało w nich życia.

Mam również zastrzeżenia do pracy kolorysty. Bardzo drażniły mnie błędy anatomiczne wynikłe ze źle położonych cieni. Poza tym razi stosowanie na przemian przejść łagodnych i ostrych, tak jakby kolorysta nie był zdecydowany, której metody używać.

Ponownie rażą błędy liternika. Nie rozumiem też, dlaczego pozostawiono oryginalny tytuł.

Komiks bardzo mi się spodobał fabularnie i mimo lekkiej sztywności rysunków gorąco go polecam.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunek: Gary Frank (szkic), Jason Gorder (tusz)
Wydawca: Mandragora
96 stron, format B5, miękka oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 24,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa