RECENZJE

"Jeremiah" tom 22: "Noc na bagnach"

Jedną z serii, z jaką Amber zadebiutował jako wydawca komiksów jest "Jeremiah" Hermanna Huppena. Trudno jednak zrozumieć, dlaczego serię rozpoczęto od tomu 22. Nie ma to co prawda większego znaczenia dla zrozumienia treści, gdyż jest to oderwany epizod, ale z całą pewnością nie da się po nim poznać, że mamy do czynienia z wizją post-apokaliptycznego świata. Rozwiązanie zagadki dziwnego rozpoczęcia serii przynosi stopka. Tytuł oryginału podany jest po angielsku, tymczasem wydanie oryginalne powstaje na rynek frankofoński. Natomiast pierwsze anglojęzyczne wydanie planowane jest na wrzesień i będzie to ten sam album, który zaserwował nam Amber. Tak więc seria do polski dotarła okrężną drogą. Przez to jednak zmuszony jestem przybliżyć realia świata Jeremiaha, które przedstawia pierwszy album cyklu.

Akcja serii toczy się w Ameryce. Pod koniec XX wieku w wyniku wzmagającej się fali rasizmu wybucha wojna między białymi a czarnymi, która kończy się, gdy ktoś doprowadza do atomowego bombardowania. To ostateczne rozwiązanie cofa życie w Ameryce o 300 lat. Przeżywa tam zaledwie 10 milionów ludzi. Ocalali starają się przywrócić ład społeczny. Bandy rabusiów sieją strach w tym nowym świecie, w którym trzeba bronić się przed wszystkim, a szczególnie przed innymi ludźmi. Hermann stworzył post-apokaliptyczny western w którym rządzi tylko jedno prawo - prawo silniejszego.

Na początku serii Jeremiah jest nastolatkiem. Traci swych rodziców i żyje z ciotką Marthą. Wychowywał się w szczęściu, daleko od świata, w którym przeżywają silniejsi, dlatego jest dobrze wychowany i rozbrajająco naiwny. Szczerze wierzy, że świat jest idealny i sprawiedliwy. Jednak poprzez kontakt ze swoim "przyjacielem" Kurdy'm a przede wszystkim z całym otoczeniem, zmuszony jest zauważyć, że świat jest okrutnym i bezwzględnym miejscem. Jego przygody wypełniają jego czyste serce bolesną goryczą. Chociaż sądził, że nie będzie nigdy zdolny do popełnienia jakiejkolwiek występku, musi kraść i zabijać. Pozbawiony złudzeń obserwując ludzką głupotę, próbuje - czasem na próżno - utrzymywać pozycję osoby wymierzającej sprawiedliwość. Gardzi światem, którego zasad nie akceptuje.

Kurdy jest postacią zupełnie odmienną. W dzieciństwie ojciec go bił i zamykał w śmietniku, gdy ten kłamał. Pozbawiony zasad moralnych, czuje się dobrze w tym świecie, w którym kradnie i zabija bez wyrzutów sumienia. Jest jak szczur, któremu wszystko uchodzi na sucho. Gdy wyczuwa problemy nigdy nie próbuje opuścić Jeremiaha. Jego charakter jest trudny do określenia, ale nigdy nie stanie się przyzwoitym człowiekiem.

W omawianym albumie Jeremiah i Kurdy odnajdują uwięzionego w dużym betonowym zbiorniku Jasona. Uwolniwszy go, odwożą go do domu, który znajduje się nieopodal. Akcja całego albumu toczy się w dwóch domach zamieszkałych przez dziwną rodzinę oraz na otaczających je bagnach. Hermann prezentuje galerię ciekawych postaci, choć nie są one zbyt szczegółowo scharakteryzowane. Po bagnach kręcą się tajemnicze, zamaskowane postacie, oczekujące od brata Jasona wywiązania się z jakiejś umowy. Jeremiah dowiaduje się, że w wodzie ukryta jest strzelba i próbuje dowiedzieć się, o co chodzi.

Rysunki Hermanna są bardzo charakterystyczne. Prezentuje specyficzne twarze - choć realistyczne, to jednak nieco karykaturalne. Rysunek jest wyraźny, czytelny, ale wszelkie kontury są bardzo delikatne a kadry budowane są głównie wyśmienitym, choć najczęściej dość przebielonym, kolorem. Hermann posługuje się barwami dość swobodnie. Do malowania partii zacienionych chętnie używa zieleni a oświetlone sztucznym światłem podkreśla żółcią. Sceny nocne buduje czernią i stłumioną zielenią. Wszystko wygląda na bardzo przemyślane i konsekwentne, a zrealizowane jest profesjonalnie farbami wodnymi.

Zupełnie nie wiem dlaczego polskie wydanie ma zupełnie inny tytuł od oryginalnego "Strzelba w wodzie". Wydaje mi się to zupełnie nieuzasadnione i niepotrzebne.

Generalnie komiks jest dobry fabularnie i bardzo interesujący graficznie.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Hermann Huppen
R ysunki: Hermann Huppen
Wydawca: Amber
48 stron, format A4, twarda oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 19,80 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa