RECENZJE

"Obergeist: Droga do Ragnarok"

Nazistowski naukowiec, Jürgen Steinholtz, pracuje nad utworzeniem żołnierzy o zdolnościach telepatycznych. Jednak w trakcie pracy, pod wpływem kontaktu z żydowskim telepatą Adamem Weissem, Steinholtz nawraca się, co zupełnie nie odpowiada jego współpracownikom. Pozbywają się niewygodnego naukowca wrzucając jego ciało do zbiorowej mogiły. Po dwustu latach Steinholtz zostaje wskrzeszony. Wyposażony w ogromną moc postanawia odpokutować zło, które wyrządził.

"Obergeist" to komiks niezwykły. Sama postać głównego bohatera jest bardzo ciekawa, a jego antagoniści również nie należą do zwyczajnych ludzi - połączenie ludźmi z maszynami, budzi to skojarzenia z latami dwudziestymi XX wieku; mózgi w szklanych naczyniach itp. Steinholtz ma wątpliwości, czy jego obecność w XXII wieku jest potrzebna, nie może się znaleźć w nowej roli. Dodatkowo nękają go głosy zmarłych. Fabuła jest niebanalna i ciekawa.

Warstwa graficzna nasunęła mi skojarzenia z Mignolą, spotęgowane fabułą dwóch pierwszych stron komiksu. Jednak rysunki Harrisa są znacznie bardziej groteskowe, swobodne, żywe. Ponadto są bogade a jednocześnie cechuje je ogromny rozmach. Znakomite kadrowanie. Komiks jest świetnie pokolorowany, poza kilkoma niespecjalnymi kadrami z refleksami świetlnymi oraz niezbyt ciekawą krwią na rękach Steinholtza. Kolorystyka jest przemyślana, ciekawa. Generalnie grafika w tym komiksie robi duże wrażenie. W albumie znalazły się również rewelacyjnie namalowane okładki Harrisa.

Wspaniale narysowany, bardzo interesujący komiks. Do tego nienagannie wydany, wszystkie niezbędne napisy zostały starannie zastąpione polskimi. Świetny papier, lakierowana okładka, czyli standard Mandragory. Mam jednak wątpliwości co do tłumaczenia podtytułu "Ragnarok Highway", gdyż według mnie chodzi o drogę w sensie postępowania, a więc raczej o kroczenie drogą Ragnaroka.

[Jarek Obważanek]

scenariusz: Dan Jolley
rysunek: Tony Harris (szkic), Ray Snyder (tusz)
Wydawca: Mandragora
144 stron, format B5, lakierowana oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 29,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa