RECENZJE

"Kobieta Pułapka"

Kontynuacja "Targów nieśmiertelnych" opowiada losy Jill Bioscop, mieszkającej w Londynie dziennikarki o białej skórze i niebieskich włosach. Jill przy pomocy urządzenia zwanego script-walker wysyła artykuły do roku 1993. Gazeta, w której ukazały się jej teksty (a właściwie tylko dwie pierwsze strony), została dołączona do komiksu i stanowi uzupełnienie jego fabuły. Gdy w zamachu Zuben'ubijskim ginie ukochany dziennikarki, John, Jill zażywa HLV by o nim zapomnieć. Tymczasem przez ludzi zostaje uwolniony Horus.

Narratorem przez większą cześć albumu jest Jill. Mamy miejscami do czynienia z zanikiem dialogów na rzecz słów przytaczanych w narracji, która nie jest wyłącznie opisem wydarzeń, gdyż Jill przekazuje w niej również swoje przemyślenia. Dziennikarka ma pewne problemy z psychiką, ale jak wielkie okazuje się w końcowej części albumu.

Rysunkowo komiks jest znakomity. Bilal wspaniale operuje kolorem, łączy pastele z farbami. Bilal w kilka rysunków wplótł zdjęcia, na przykład w całostronicowe ujęcie Londynu. Świat kreowany przez rysownika jest bogaty, pełen ciekawych detali a przy tym pełen różnych absurdów. Rysunkom Bilala można zarzucić to, że wielu jego bohaterów ma zbyt małą mózgoczaszkę.

Znakomity album, zarówno fabularnie, jak i rysunkowo.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz i rysunki: Enki Bilal
Wydawca: Egmont Polska
56 stron, format A4, miękka oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 18,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa