RECENZJE

"Tytus, Romek i A'Tomek": "Księga Zero"

Kolejna pozycja ze wspaniałej serii Klasyki Komiksu Polskiego przedstawia pierwsze przygody Tytusa, Romka i A'Tomka. Możemy wreszcie poznać pierwotną wersję narodzin Tytusa (znaną jedynie z artykułów), czyli kosmicznej małpki doświadczalnej. Wszyscy bohaterowie wyglądali wtedy inaczej, niż obecnie. Tytus miał ogon i okrąglejszą głowę, Romek nie był tak chudy i wysoki, miał mniejszą głowę, A'Tomek był chudszy i nosił okrągłe okulary. Papcio Chmiel nazywany był autorem a później Dziadkiem Chmielem.

Czytając ten album byłem zaskoczony, jak wiele wątków autor wykorzystał w książeczkach. Ciekawe jest jak nie związane ze sobą epizody stały się w księgach ciągami fabularnymi. Można też wyłapywać mniejsze lub większe zmiany, których dokonał autor rysując stare wątki ponownie. Co ciekawe, jeden z epizodów pojawił się w księdze XXVII! Z jednej strony to dobrze, że Papcio wykorzystywał swoje stare pomysły konstruując książeczki, bo większość czytelników mogła je w ogóle poznać, z drugiej strony trochę mnie to jednak dziwi, że autor to robił, szczególnie w nowszych księgach. Czyżby Papciowi brakowało nowych pomysłów?

Pierwsze historyjki narysowane są zupełnie inaczej, widać wyraźnie ewolucję autora przez te lata. Dążył do pewnych uproszczeń, syntezy, rysunki stały się przez to przejrzystsze. Sam Papcio powiedział, że wstydzi się tych nieudanych rysunków, które rysował na początku.

Dla każdego fana Tytusa jest to pozycja obowiązkowa.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz i rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawca: Egmont Polska
276 stron, format B5, twarda oprawa, papier matowy, czarno-biały
Cena: 39,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa