RECENZJE

"Status 7" tom 1: "Breakoff"

Znany z łamów "Resetu" komiks Adlera i Piątkowskiego ukazał się w formie albumowej. Zmieniło się liternictwo na komputerowe, doszła na początku grafika przedstawiająca panoramę miasta. Czytając tę opowieść nie sposób odczuć, że kiedyś publikowany był w czterostronicowych odcinkach. Zaletą takiego układu jest wartkość fabuły, mimo pojawiania się nic nie wnoszących do fabuły krajobrazów miejskich. Z resztą akcja nie goni jak oszalała, są zwolnienia kojarzące mi się z zabiegami filmowymi.

Głównymi bohaterami są bandyci a osią wydarzeń kradzież Psylobu, systemu umożliwiającego przeniesienie do sieci ludzkiej osobowości. Akcja tego cyberpunkowego komiksu toczy się w futurystycznej Warszawie. Miasto rozświetlone jest kolorowymi reklamami, toczy się w nim zupełnie normalne życie. Są jednak cyborgi, półcyborgi, wszczepy, akcelatory czy stabilizatory. Jest też oczywiście sieć, bardzo ciekawie przedstawiona. Wiele jest nawiązań do filmów. Bohaterowie cytują kwestie z "Psów", sprzedawca broni mówi o "Obcych" a w wielu miejscach pojawiają się plakaty filmowe, np. z trzeciej edycji "Gwiezdnych wojen".

Rysunki Adlera są niezwykle bogate, chociaż tuszowane dość pospiesznie. Powoduje to, że czasami osoby poznaje się raczej po fryzurze (dotyczy to głównie kobiet). Komiks został narysowany z ogromnym rozmachem. Obserwujemy wspaniałe panoramy miasta czy szczegółowo przedstawione wnętrza. Wszędzie są reklamy, plakaty czy inne teksty, które stanowią świetne uzupełnienie świata przedstawionego. Kolorystyka stoi na wysokim poziomie.

Generalnie komiks bardzo dobry, polecam.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Tobiasz Piątkowski i Robert Adler
Rysunki: Robert Adler
Wydawca: Egmont Polska
52 strony, format A4, lakierowana oprawa, papier matowy
Cena: 16,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa