RECENZJE

"Jeż Jerzy" tom 3: "Nie dla dzieci"

Jeż Jerzy, najpopularniejszy polski bohater komiksowy, doczekał się trzeciego już albumu ze swoimi przygodami. Dotychczas ukazały się "Dla dzieci" z wydawnictwa Piąte Piętro oraz "The True Story" z wydawnictwa Urocza. Zarówno tytuł jak i treść najnowszego albumu są niejako zaprzeczeniem pierwszego, który zawierał komiksy publikowane w "Świerszczyku" i skierowane zgodnie z tytułem głównie do dzieci. Jeż Jerzy jest od wielu lat stałym bywalcem "Ślizgu", gdzie prezentuje zupełnie inne oblicze. Jest wulgarny, brutalny i bezwzględny. Pije i zachęca do tego innych, raz sięgnął nawet po denaturat. Jeździ na deskorolce, która okazuje się być w jego rękach również doskonałą bronią.

Album "Nie dla dzieci" stanowi wybór przygód ze "Ślizgu", część pojawiła się również w "Produkcie" i Internecie. Kolejne odcinki nawiązują do poprzednich, choć zazwyczaj nie są bezpośrednimi kontynuacjami. Przez album przewija się wiele barwnych postaci: ksiądz egzorcysta, para dresiarzy, którzy zamieniają się w El Dresso i Zombi, para skinów - Stefan i Zenek, pojawiają się również sami autorzy.

Rafał Skarżycki w swoich scenariuszach kpi z wszystkiego i wszystkich, bazując na utartych schematach ekologa, robotnika budowlanego, policjanta czy nawet dziewczyny przesiadującej na czacie. W komiksie nie brakuje scen brutalnych czy wulgarnych słów, z resztą nawet z takich wyrazów Rafał robi sobie pośmiewisko. Generalnie scenariusze są znakomite i pełne czasem czarnego, czasem zupełnie absurdalnego humoru. Zabawne są nawet fikcyjne recenzje, zamieszczone z tyłu okładki.

Tomek Leśniak prezentuje uproszczony, bliski wręcz dziecięcemu, rysunek, który bardzo dobrze pasuje do tej serii.

[Jarek Obważanek]

"Jeż Jerzy" tom 3: "Nie dla dzieci"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2002
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa