IMPREZY

XII Podkarpackie Spotkania z Komiksem

27-28.03.2004 r.
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
ul. Okrzei 7

Program imprezy

sobota, 27.03.2004

10:00

Otwarcie imprezy: przegląd parodii zwiastunów znanych filmów.

10:20

Prezentacja po polsku mangi "Matka Sara" Katsuhiro Otomo i Nagayasu Takumi;

12:00

Jak wydawać pisma komiksowe - spotkanie z Robertem Zarębą, wydawcą nowego dwumiesięcznika "Magazyn Fantastyczny", twórcą prozy i scenariuszy do komiksów o tematyce fantastycznej.

13:00

Nowe oblicze "Świata Komiksu" - spotkanie z Pawłem "Nurkiem" Nurzyńskim, redaktorem magazynu "Świat Komiksu" i magazynu internetowego "Esensja".

14:00

Jak organizować imprezy komiksowe - dyskusja nad formułą, możliwościami i perspektywami komiksowych imprez w Polsce z udziałem zaproszonych gości.

15:00

Konkurs wiedzy o komiksie - nagrody to komiksy wydawnictw Egmont Polska i Mandragora.

17:00

Zakończenie pierwszego dnia imprezy.

niedziela, 28.03.2004

10:00

Otwarcie drugiego dnia imprezy - program Rzeszowskiej Akademii Mangi i Anime. Projekcja anime "Yokohama Kaidashi Kikou".

12.00

Przegląd japońskich wideoklipów AMV.

14:00

Projekcja anime "Vampire Hunter Bloodlust".

16:00

Konkurs wiedzy o mandze i anime.

18:00

Zakończenie drugiego dnia imprezy.

Impreza odbywa się w sali audiowizualnej na II piętrze WDK. Wstęp wolny!

Sponsorami imprezy są wydawnictwa Egmont Polska i Mandragora.

Podkarpackie Spotkania z Komiksem to impreza, organizowana dwa razy do roku przez działającą od jesieni 1997 r. w Wojewódzkim Domu Kultury Rzeszowską Akademię Komiksu. Akademia powstała, by stworzyć miłośnikom komiksu, mieszkającym w naszym regionie, okazję do regularnych spotkań. Główną formą naszej działalności jest prezentacja polskich wersji językowych komiksów, niepublikowanych jeszcze w Polsce. Akademia działa w kilku sekcjach; najliczniejszą z nich prężna Rzeszowska Akademia Mangi i Anime, zajmująca się japońskimi komiksami i filmami animowanymi; poza nią regularnie odbywają się spotkania grupy komiksowej, a w organizacji imprez uczestniczą też członkowie Rzeszowskiej Akademii Mocy, skupiającej fanów serialu filmowego, książkowego i komiksowego "Gwiezdne Wojny". Daleko poza zasięg lokalny wykroczyła prowadzona przez Jarosława "Obważanka" Machałę internetowa witryna WRAK, uważana za najlepszą polską stronę, poświęconą komiksowi.

Na dwunastą edycję Spotkań składają się utrwalone w formule imprezy atrakcje: w sobotę czekają nas spotkania z Robertem Zarębą - wydawcą nowego dwumiesięcznika "Magazyn Fantastyczny", poświęconego fantastyce naukowej i komiksowi, twórcą prozy i scenariuszy do komiksów o tematyce fantastycznej; następnie spotkanie z Pawłem "Nurkiem" Nurzyńskim, publicystą komiksowym i redaktorem największego w Polsce magazynu "Świat Komiksu" oraz internetowego pisma "Esensja". W programie znalazła się też dyskusja nad formułą i perspektywami organizowanych w Polsce imprez komiksowych z udziałem zaproszonych gości. Pierwszy dzień imprezy wzbogaci przegląd krótkich filmowych parodii znanych przebojów kinowych.

W ramach cyklu prezentacji w polskiej wersji niepublikowanych dotąd komiksów przedstawimy pierwszy tom mangowego cyklu "Matka Sara" ze scenariuszem Katsuhiro Otomo (twórcy słynnego "Akiry") i rysunkami Nagayasu Takumi. Cykl opowiada o losach kobiety, która na spustoszonej wojną nuklearną Ziemi poszukuje swoich zaginionych dzieci.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy jej uczestników czeka kolejny Konkurs Wiedzy o Komiksie z licznymi i atrakcyjnymi nagrodami w postaci najnowszych komiksów wydawnictw Egmont i Mandragora. Natomiast w niedzielę tradycyjnie już cały dzień dla fanatyków mangi i anime, czyli projekcje, prelekcje i konkursy. Komiksowy rynek w Polsce co miesiąc wzbogaca się o kolejne atrakcyjne tytuły, a podkarpacka impreza to okazja powiększenia kolekcji i spotkania twórcami, publicystami i innymi fanami rysowanych opowieści.

Drugi dzień imprezy wypełnią projekcje filmów anime. Zaprezentowane zostaną dwa japońskie filmy pełnometrażowe: "Yokohama Kaidashi Kikou" i "Vampire Hunter Bloodlust". Planowany jest także przegląd japońskich wideoklipów muzycznych. Podsumowaniem dnia będzie konkurs wiedzy o mandze i anime.

Jak zawsze wstęp na imprezę jest wolny. Zapraszamy wszystkich do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7 w dniach 27-28.03.2004 r. od godz. 10:00.

Kontakt: Wojciech Birek, tel. 85 23 141, 0 509 012 303

[Wojciech Birek]


Jak trafić
Budynek WDK jest blisko dworca głównego PKP i PKS.

PKP: po wyjściu z przejścia podziemnego należy iść prosto przed siebie (ul. Asnyka). Mijamy budynek Poczty (niebieskie lustrzanki), dochodzimy do skrzyżowania z sygnalizacją swietlną, przechodzimy na drugą stronę, dalej prosto, dochodzimy do drugiego skrzyżowania i jesteśmy na miejscu (budynek WDK to ten od strony kiosku [3-pietrowy], ma widoczny szyld). Krotko mówiąc, po wyjściu z przejścia podziemnego PKP należy cały czas iść prosto - aż do skutku :)

PKS: Należy wyjść z budynku dworca PKS. Po prawej stronie widzimy budynek Poczty. Kierujemy się w jego stronę i dalej prosto (patrz: PKP).

W witrynach WDK będą plakaty konwentowe.

[Plan Rzeszowa przedstawiajšcy drogę do WDK]

[Fingolfin]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa