IMPREZY

Warsztaty dla rysowników w Łodzi

Organizatorzy międzynarodowej wystawy "Komiks na horyzoncie" oraz Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi zapraszają do udziału w zamkniętych Warsztatach dla rysowników komiksu. Odbędą się one w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi i będą towarzyszyły premierowej prezentacji wystawy komiksów z Francji, Szwajcarii i Polski, poświęconej tematyce przestrzeni w komiksie. Warsztaty przeznaczone są dla młodych grafików komiksowych i studentów uczelni artystycznych. Poprowadzi je Przemysław Truściński.

Warsztaty odbędą się w dniach 12-15 października w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi przy ul. Targowej 65, zaś zakończą się prezentacją prac na spotkaniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w sobotę 16 października. Podstawą zakwalifikowania kandydatów do udziału w Warsztatach jest nadesłanie zgłoszenia, zawierającego krótki biogram oraz portfolio z próbkami prac. Zgłoszenia prosimy kierować na adres Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi z dopiskiem "Warsztaty Komiksowe". Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 września.

Warsztaty są nieodpłatne. Uczestnicy sami pokrywają koszty pobytu i wyżywienia oraz niezbędnych do pracy materiałów. Będą natomiast mieli zapewniony darmowy wstęp na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi. Ilość miejsc ograniczona.

Do udziału w warsztatach zapraszają organizatorzy wystawy "Komiks na horyzoncie": Ambasada Francji w Polsce oraz Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, a także organizatorzy XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Gospodarzem warsztatów jest Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania, mieszcząca się w Łodzi przy ul. Targowej 65, 90-324 Łódź, tel. (42) 678 25 89, e-mail: info(at)wssip.edu.pl


Przemysław Truściński (ur. w 1970 r.) jest absolwentem Wydziału Grafiki łódzkiej ASP, autorem licznych komiksów, publikowanych w magazynach komiksowych i czasopismach w Polsce ("Komiks Forum", "Czas Komiksu", "Świat Komiksu", "KKK" "AQQ" i inne) oraz za granicą ("Argh!", "Borderline", "UK"); jego komiksy i ilustracje zamieszczają też pisma wysokonakładowe, m. in. "Gazeta Wyborcza", "Machina", "Newsweek", "Playboy" czy "Fakt", a także magazyny, poświęcone fantastyce ("Nowa Fantastyka", "Talizman"). Komiksy Truścińskiego można znaleźć w antologiach "Cartoon of Sita", "Komiks" oraz "Wrzesień". W roku 2003 ukazał się wybór jego komiksów pt. "Trust. Historia choroby". Artysta jest laureatem Grand Prix (1993 r.) oraz wielu innych nagród w konkursach na krótką formę komiksową Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Jest autorem licznych ilustracji, okładek książkowych i płytowych oraz prac malarskich, a także animatorem wielu związanych z komiksem przedsięwzięć. Prace swe wystawiał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in. w Angouleme, Frankfurcie, Paryżu, Berijecy w Chorwacji, Warszawie, Łodzi, Toruniu, Bydgoszczy, Krakowie i Gdańsku. Jest współpracownikiem największych agencji reklamowych; jego rysunki reklamują produkty takich marek, jak Nescafe, Alfa Romeo, Pepsi czy Kron. Jako autor komiksów współpracuje z wieloma scenarzystami: Tomaszem Kołodziejczakiem, Rafałem Skarżyckim, Dennisem Wojdą, Jackiem Waliszewskim, Błażejem Kronicem i innymi. Kilkakrotnie już prowadził zajęcia warsztatowe podczas imprez komiksowych.

Truściński sięga w swych komiksach po zróżnicowaną tematykę, od klasycznej konwencji science-fiction poprzez różnorodne pastisze gatunkowe aż po osobiste wypowiedzi z elementami autobiografii, często poddając kreowane światy onirycznej deformacji. Posługuje się charakterystyczną, z miejsca rozpoznawalną i wyrazistą stylistykę graficzną i narracyjną, łączącą potężny ładunek graficznej ekspresji z biegłością w rysunku i posługiwaniu się technikami malarskimi.
[Wojciech Birek]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa