MFK 2001

Kloss nie gustuje w komiksach

[Stanisław Mikulski pozuje do zdjęć.]

Spotkanie ze Stanisławem Mikulskim poprowadzone przez rzecznika prasowego festiwalu, Piotra Kasińskiego, było dużą atrakcją dla dziennikarzy.

Mikulski nie gustuje i nigdy nie gustował w komiksach. Jedyne komiksy, jakie posiada, to komplet polskiego wydania "Kapitana Klossa". Otrzymywał od wydawnictwa "Sport i turystyka" egzemplarz każdego odcinka, również w wydaniach zagranicznych, których było wiele. Obecnie jednak posiada tylko polskie zeszyty. Wydawcy pokazali Mikulskiemu projekt logo serii i była to jedyna rzecz, jaką z nim konsultowano. W tamtych czasach wydawnictwo nie musiało pytać aktora o zgodę na wykorzystanie jego wizerunku.

Adaptację komiksową serialu napisali Zbigniew Safjan i Andrzej Szypulski, autorzy scenariusza filmowego. Serial fabularny ma 18 odcinków natomiast komiks ma ich 20; tylko w wersji komiksowej jest odcinek "Noc w szpitalu" ale Mikulski nie potrafił wyjaśnić dlaczego.

Początkowo "Stawka większa niż życie" była serialem realizowanym na żywo w ramach Teatru Telewizji. Odcinków było 6, później powstało kolejnych 8. Przy realizacji serialu fabularnego z odcinków teatralnych nakręcono tylko 4-5.

Pasikowski, mimo swych planów, nie mógł zrealizować nowej wersji "Stawki", gdyż prawa autorskie posiadają Zbigniew Safjan i Andrzej Szypulski, a oni stanowczo odmówili. Są jednak plany nakręcenia kolejnych odcinków serialu, które miałyby uzupełniać luki między starymi, są gotowe scenariusze. Jest również scenariusz filmu pełnometrażowego, którego akcja toczy się 20-30 lat po wojnie, z rolami napisanymi dla Mikulskiego i Karewicza, pozostaje tylko znaleźć pieniądze na realizację.

[Jarek Obważanek]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa