MFK 2001

Tekst autoryzowany przez Dennisa Wojdę i Krzysztofa Gawronkiewicza.

"Zamierzone wydawnictwo dla proroków"

[Dennis Wojda i Krzysztof Gawronkiewicz]

Zgodnie z planem, o 14:30 rozpoczęło się spotkanie z Odkrywcami Mikropolis - Dennisem Wojdą i Krzysztofem Gawronkiewiczem.

Adam Rusek: Czy to prawda, że Dennis Wojda jest kobietą?
Krzysztof Gawronkiewicz: To może ja odpowiem. To nieprawda.
Dennis Wojda: Prosimy o następne pytanie.

Krzysztof Gawronkiewicz: To może ja odpowiem. To nieprawda.

Początkowo rozmowa dotyczyła albumu "Mikropolis: Przewodnik turystyczny". Przez całą rozmowę padały różne stwierdzenia na temat serii Mikropolis, ale zebrałem je w całość, dla lepszej czytelności tekstu.

Pierwszy odcinek Mikropolis ukazał się w pierwszym numerze dodatku do "Gazety wyborczej" "Co jest grane". Na pierwszej stronie gazety była reklama dodatku, a w niej portret Ozrobala. Reklama ta znalazła się obok artykułu o Oleksym, tak więc wyszło zabawnie.

Ozrobal miał być skinheadem, dostał od babci kurtkę "dla lokalnych patriotów".

Ojciec Brutusa to portret Dennisa (gdy miał długie włosy).

Liternictwo w dymkach jest celowo nieczytelne, żeby się wolniej czytało. Dlatego ten komiks jest "trudny".

Poniższe pytania dotyczą "Przewodnika turystycznego".

Nieznany: Czy twarda oprawa to cios w "Western"?
Dennis: Jaki "Western"?
Nieznany: Rosińskiego.
Dennis: Kto to jest?

Z sali padło stwierdzenie, że "Przewodnik" to "Zamierzone wydawnictwo dla proroków" ze względu na jego poziomy format. Krzysztof stwierdził, że format jest to ukłon w stronę ich ulubionych komiksów: Koziołka Matołka i Tytusa. Dennis: "To twoje ulubione komiksy".

Dennis: "Nie wiemy, co się stało z kolorem, zniknął."

Dennis myślał o Mikropolis w "Produkcie": "Pewnie by musiał być bardzo brutalny, ale możemy się dostosować."

Autorzy snuli projekty występów gościnnych innych bohaterów w Mikropolis. Do miasteczka miałby trafić Tytus i czułby się w nim wyalienowany. Z kolei Jeż Jerzy budzi się (po dzikiej imprezie) w Mikropolis. Odnajduje go Ozrobal i jest fajnie, "bo babcia robi konfitury".

Autorzy już prawie nie robią pasków. Obecnie Mikropolis staje się bardziej mroczne, wchodzi w horror. Pierwszym takim odcinkiem było "Krzesło w piekle", które zdobyło Grand Prix MFK 2000.

Całość materiału "Przewodnika" ukazała się wcześniej w prasie. Obecnie Mikropolis ukazuje się we "Fluidzie".

Nieznany: Jak sobie radzicie z popularnością?
Krzysztof: Ja czuję, jak mi rośnie trzecie oko.
Dennis: Otwiera się.
Krzysztof: I zamyka.

Chcieliby wydać inne komiksy, niż Mikropolis.

Zamierzają przerobić i wydać w albumie "Tabulę Rasę". Spodobali im się właściciele wydawnictwa Post i być może do nich zwrócą się w tej sprawie. Sądzą, że komiks ten w obecnym kształcie nie nadaje się do albumu. Pierwotnie ukazywał się w "Gazecie wyborczej", miał 20 odcinków, ale pomyślany był jako komiks bez końca - urwało się z powodu zmiany decydentów w gazecie. Dennis pisał scenariusze z tygodnia na tydzień, w każdy weekend. Krzysztof dostawał tekst w poniedziałek a gotowy komiks oddawał w czwartek. "Pantofel panny Hofmokl" to kontynuacja "Tabuli Rasy".

Cały czas robią na zamówienie, nawet gdy za publikację nie dostają pieniędzy, gdyż wolą wydać coś za darmo niż odkładać do szuflady. W ten sposób chcą publikować w czasopiśmie literackim "Meble".

"Legendy z Miasta" (czyli tzw. "Urban legends") to nowy projekt Dennisa we współpracy z Truścińskim i Gosienieckim. Dennis pisze scenariusze do mrocznych opowieści miejskich, a rysować je będą Krzysztof Ostrowski, Tomek Leśniak, Rafał Gosieniecki, Ernesto Gonzales, Krzysztof Gawronkiewicz, Michał Śledziński, Robert Adler oraz Przemysław Truściński. Do serii należą "Pantofel panny Hofmokl" (zdobywca Grand Prix MFK 2001) oraz "Złote żebra" (scenariusz ten został wykorzystany do nocnego komiks session, ale zostanie narysowany jeszcze raz przez Leśniaka). Seria ma się ukazywać we "Fluidzie".

Dennis chciałby mieć takiego pingwina, jak w filmie "Wallace and Gromit".

Na salę wszedł Rafał Skarżycki przez co znalazł się w centrum zainteresowania. Autorzy Mikropolis stwierdzili, że jest on podobny do jeża.

Krzysztof narysował kiedyś komiks reklamowy dla sieci sklepów "Makro", w którym Dennis był jedną z głównych postaci.

Dennis: Dzisiaj spałem w jednym łóżku z Leśniakiem.
Nieznajomy: Jak było?
Dennis: Nie chrapał. Ale za to chrapał człowiek, który spał między nami. (...) Do niczego nie doszło.

Dennis: Dziewczyna lub żona komiksiarza ma bardzo ciężko. Podziwiam je.
Krzysztof: Jest ostrym cenzorem. Widzi pierwsze szkice.

[Jarek Obważanek]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa