3 WSK

TRACH!2

20-24.04.2005
Chatka Żaka
ul. Radziszewskiego 16
Lublin

TRACH!2 podzielony będzie nieformalnie na dwie części: naukowo-teoretyczną (dyskusyjną) oraz rozrywkową (prezentacyjną). Pierwsza z nich to prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty i wykłady. Druga opierać się będzie na spotkaniach z autorami, wydawcami, pokazach filmów, comics session oraz giełdzie i wystawach.

Organizatorzy chcą uczynić TRACH! miejscem spotkania, wymiany doświadczeń, dyskusji i prezentacji czołowych twórców i teoretyków komiksu z Polski i Ukrainy; oraz oczywiście miejscem dobrej zabawy. Jednocześnie spróbują utrzymać ubiegłoroczny klimat, który dość mocno związany był z rynkiem i specyfiką zinową.

Gwiazdą tegorocznego TRACH!-u będzie Igor Baranko. Spotkanie z ukraińskim rysownikiem odbędzie się w sobotę 23 kwietnia.

Igor Baranko urodził się w 1970 roku w Kijowie. Jego prace przez kilka lat pojawiały się na łamach polskiej prasy komiksowej. Dwie pełnometrażowe historie - "Skaggy Zatracony" i "Pifitiada" - prezentowane były w "AQQ". W 1999 roku Baranko wyjechał do Stanów, gdzie po wielu niepowodzeniach udało mu się nawiązać współpracę ze szwajcarskim wydawnictwem Les Humanoïdes Associés. Pierwszym znaczącym projektem, jaki zaczął dla nich robić, była 3-tomowa kontynuacja "Eksterminatora 17" do scenariusza Jean-Pierre Dionneta. Ze względu na opieszałość scenarzysty Baranko w międzyczasie narysował do własnego scenariusza trylogię "L'Empereur Océan", której pierwszy tom ukazał się w lutym 2003 roku - wcześniej, niż sam "Eksterminator". Obecnie Baranko znów mieszka na Ukrainie i pracuje nad trzecią już serią dla Les Humanoïdes Associés.

 

Program imprezy

środa, 20.04.2005

16:00

Start polsko-ukraińskiej wystawy komiksu - wernisaż w piątek [H, KF]

16:30

Blok mangowy - prelekcja "W okolicach yaoi" (o związkach homoseksualnych) [MS]

20:00

Kino (rarytasy! tytuły wkrótce) [SW]

czwartek, 21.04.2005

15:00

Start giełdy zinowej i wernisaż "Wystawy komiksu podziemnego: Piotr Machłajewski, Rafał Tomczak, Andrzej Śmieciuszewski (ŚP)" [MS]

15:30

Premiera "Krainy Herzoga" i wernisaż wystawy plansz komiksu - spotkanie z autorami i Studiem Domino [MS]

16:00

Blok ukraiński [MS]

17:00

Kino [SW]  

piątek, 22.04.2005

12:00

Otwarcie giełdy komiksowej Imago - największy w Lublinie wybór nowości, zinów, staroci, rarytasów, stoiska profesjonalnych i niezależnych wydawców, specjalne ceny! [H]

12:30

Daniel Gizicki - prelekcja o komiksie humorystycznym [SC]

13:30

Jak zrobić dobry komiks? - dr Jerzy Szyłak - warsztaty komiksowe cz. I - [MS]

15:00

Premiera 2. tomu "Morfołaków" spotkanie z Mateuszem Skutnikiem i Imago [MS]

16:00

Marcin Herman (Esensja) - prelekcja o podziemiu komiksowym [MS]

17:00

Wernisaż polsko-ukraińskiej wystawy komiksu, spotkania z autorami + wernisaż wystawy Tomasza Leśniaka (Jeż Jerzy) [H, KF]; po wernisażu - spotkanie z gośćmi z Ukrainy oraz prelekcja o komiksie ukraińskim [MS]

18:30

Spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim (scenariusz i rysunki) oraz Markiem Oleksickim (rysunki) na temat "Ursynowskiej Specgrupy od Rozwałki" - nowego komiksu nad którym obecnie pracują.

sobota, 23.04.2005

10:00

Ciąg dalszy giełdy komiksowej Imago [H]

11:00

Igor Baranko (UA) - spotkanie z czołowym ukraińskim rysownikiem i scenarzystą komiksowym [MS]

12:15

Jeż Jerzy - spotkanie z autorami: Rafałem Skarżyckim, Tomkiem Leśniakiem [MS]

13:30

Spotkanie z Tadeuszem Baranowskim i Kulturą Gniewu (prowadzenie: Pookie) [SW]

15:00
17:00

UA VS PL - dyskusja z udziałem zaproszonych autorów, wydawców, dziennikarzy, krytyków i teoretyków komiksu z Polski i Ukrainy, prowadzenie: Pookie [SW]

17:30

Maks Bohdanowski(UA) - Komiks z komputera - warsztaty [MS]

19:00

Comics Session , czyli "pojedynki na rysunki" + aukcja plansz, prowadzenie: Przemek Buksiński [KF]

niedziela, 24.04.2005  

10:00

Ciąg dalszy giełdy komiksowej [H]

12:00

Maks Bohdanowski (UA) - Postmodernistyczny komiks SF - prelekcja [MS]

13:00

Warsztaty [MS]

14:00

Konkurs teoretyczny z nagrodami [MS]

15:00

Blok mangowy - GITS2 - prelekcja + film [MS]

Legenda: H - hol, KF - klub festiwalowy, MS - mała scena, SW - sala widowiskowa, SC - sala czarna, K - klub D.U.P.A. (budynek Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)

 

Podobnie jak w roku ubiegłym obok dużej giełdy będzie także giełda zinów, a na niej dostępne produkcje podziemne, które trudno wyszukać na innych imprezach. Wszystkich, którzy kserują i sami wydają własne pisemka/komiksy, a są chętni do wzięcia udziału w giełdzie na preferencyjnych warunkach prosimy o kontakt z luckiem.

Partnerami TRACHa!2 są: wydawnictwo Egmont oraz księgarnia Imago.com.pl. Oficjalny patronat nad imprezą objęli: WRAK, Esensja, "Aktivist Exklusiv", "Gazeta Wyborcza" i Radio Eska. Sponsorem głównym całego festiwalu jest Żywiec.
[Hubert Ronek i Jarek Obważanek]

Droga z dworca PKP


Droga z dworca PKS

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa