ARTYKUŁY

Jakub Demiańczuk

Batman przyszłości
(Batman Beyond / Batman Of The Future)

Sezon 1

1. Rebirth (1)
20 lat przed wydarzeniami pokazywanymi w serialu Bruce Wayne, podczas pościgu za porywaczami, dostał ataku serca. Wypadek zmusił go do użycia broni w ochronie własnego życia. Wówczas poprzysiągł sobie, że nigdy więcej nie będzie narażał innych. Zrzucił kostium Batmana, zamknął jaskinię i zajął się własnymi sprawami.

Gotham przyszłości to miasto całkowicie zindustrializowane, zaś technika nie tylko wspomaga, ale wręcz rządzi ludzkim życiem. Bruce Wayne sprzedał swoją firmę Derekowi Powersowi (to jeden z głównych czarnych charakterów serii). Jeden z pracowników Wayne/Powers Industries, Warren McGinnis, wszedł w posiadanie dysku z informacjami na temat toksycznych odpadów. Zaufany Powersa, Mr. Fixx, zabija Warrena i pozoruje jego śmierć na skutek napadu ulicznego gangu the Jokerz (nazwa wyraźnie wskazuje kto jest ich idolem).

W tym samym czasie syn Warrena, Terry McGinnis, nieco niepokorny nastolatek, wdaje się w mieście w awanturę z ulicznym gangiem (i oczywiście byli to the Jokerz). Z pomocą przychodzi mu podstarzały Bruce Wayne. Zabiera on potem Terry'ego do swojej posiadłości, gdzie chłopak odkrywa Jaskinię i siłą rzeczy domyśla się kim był w przeszłości milioner. Wściekły Wayne wyrzuca Terry'ego, ten zaś po powrocie do Gotham odkrywa zwłoki swojego ojca. Przysięgając zemstę wraca do posiadłości Wayne'a, by przekonać go, że to właśnie on powinien zostać nowym Batmanem...

scenariusz: Alan Burnett, Paul Dini
reżyseria: Curt Geda

2. Rebirth (2)
Bruce analizuje dysk, z powodu którego zginął ojciec Terry'ego. Okazuje się, że Derek Powers jest zamieszany w sporą sprawę przemytu gazu paraliżującego. Wayne nakazuje Terry'emy zanieść dane do Komisarz Barbary Gordon (córka Gordona jest w serialu szefową policji, a nie jak w komiksie - najpierw Batgirl, a potem Oracle). Terry'emu na drodze stają Powers i Mr. Fixx. Odbierają mu dysk, jednak chłopak ucieka. Włamuje się do posiadłości Wayne'a i kradnie kostium Nietoperza (wersję, która powiększała siły i możliwości Batmana). Terry dopada zabójców swojego ojca: Fixx tonie wraz z transportem w odmętach Zatoki Gotham, natomiast Powers (po nieszczęśliwym strzale w pojemnik z gazem) zostaje sparaliżowany. Wayne bierze Terry'ego pod opiekę, zatrudniając go w swojej rezydencji. Powers - leczony przez swych pracowników silnym promieniowaniem - przezwycięża skutki działania gazu, stając się jednocześnie megałotrem o postaci fosforyzującego szkieletu...

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Curt Geda

W oryginale oba odcinki były wyświetlane jako jeden, godzinny film (amerykańska premiera: 10 stycznia 1999). Cartoon Network pokazuje je oddzielnie.

3. Black Out
Szef jednej z firm, rywalizujących z Wayne/Powers Ind. o rządowy kontrakt, jest wciąż atakowany przez tajemniczą sabotażystkę. Okazuje się nią Inque, kobieta, która zmutowała w zmiennokształtną istotę (w swej podstawowej postaci przypomina niezwykle ruchliwy atrament - stąd też jej miano [zniekształcone 'Ink']).

scenariusz: Robert Goodman
reżyseria: Dan Riba

4. Golem
Gamoniowaty dzieciak, Willy Watt, wciąż obrywa, zarówno od szkolnych kolegów, jak i od swojego porywczego ojca. Willy kradnie budowlanego robota, by z jego pomocą zemścić się na kolegach. Powstrzymuje go ostatecznie Batman, jednak w wyniku nagłej awarii system nerwowy chłopca i elektryka robota łączą się, dając Williemu możliwość psychicznej kontroli nad maszyną. Watt kieruje więc kolejnym atakiem robota na uczniów, jednak i tym razem (choć po ciężkiej walce) Batmanowi udaje się zatrzymać maszynę, winowajca zaś trafia do więzienia.

scenariusz: Hilary J. Bader
reżyseria: Butch Lukic

5. Meltdown
Derek Powers, w poszukiwaniu obiektu do testów nowych metod leczenia (jego samego zresztą), odnajduje głowę Victora Friesa, który walczył z 'oryginalnym' Batmanem jako Mr. Freeze. Naukowcy Powersa klonują ciało, tworząc nowego Friesa, wolnego od chorób (w tym także od braku odporności na wysokie temperatury, na co cierpiał Mr. Freeze przed laty). Życie Victora zmienia się całkowicie: zakłada on między innymi fundusz odszkodowawczy dla rodzin jego niegdysiejszych ofiar. Bruce Wayne nie do końca chce uwierzyć w odmianę Friesa. Niestety wkrótce ciało Friesa znów zaczyna ulegać jego słabości wobec temperatury. Powers, rozczarowany wynikiem eksperymentu, rozkazuje zlikwidować klona. Fries ucieka, odnajduje swoją starą zbroję kriogeniczną i rozpoczyna walkę z Powersem. Ten zaś odkrywa w sobie niezwykłe możliwości (wywołane przez radiację) i przyjmując imię Blight odpiera ataki Freeze'a. W samym środku pojedynku znajduje się Batman, próbujący nakłonić Freeze'a do poddania się. Pod ciosami Blighta pęka zbroja Victora, ten jednak odrzuca pomoc Batmana i usuwa go z budynku (w którym toczyła się walka) za pomocą uderzenia strumieniem lodu. Po chwili zbroja Friesa eksploduje, ostatecznie zabijając Mr. Freeze'a.

scenariusz: Hilary J. Bader, Alan Burnett
reżyseria: Curt Geda

6. Heroes
W Gotham pojawia się dodatkowa pomoc w postaci grupy superbohaterów zwanej Terrific Trio. Założyła ją trójka naukowców, którzy zdobyli niezwykłe moce wskutek wypadku przy eksperymentach z radiacją. Magma, Freon i 2-D Man walczą z przestępczością mając pełne poparcie rządu i uznanie, jakiego Batman nigdy nie uzyskał. Jednak sprawy w rzeczywistości nie wyglądają tak wspaniale. Wypadek w laboratorium spowodowany był przez niejakiego doktora Hodgesa, który chciał zabić swoich współpracowników i zdobyć wymarzoną kobietę (teraz noszącą miano Freon i będącą częścią Terrific Trio). Przemiana do jakiej doprowadziło zdarzenie powoli sprawia, że bohaterowie tracą zmysły. Odkrywszy rolę Hodgesa w całej aferze Trio postanawia zniszczyć Gotham. Ostatnią nadzieją - jak zawsze - jest Batman...

scenariusz: Rich Fogel
reżyseria: Butch Lukic

7. Shriek
Terry odnosi rany w walce z przeciwnikiem, który atakuje ludzi za pomocą niszczących fal dźwiękowych. Po odzyskaniu sił Batman zaczyna słyszeć głos, namawiający go do samobójstwa.

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Curt Geda

8. Dead Man's Hand
Batman walczy z gangiem złodziei przebranych za figury z kart do gry. Natomiast w 'cywilu' Terry spotyka się z dziewczyną, która zdaje się nosić brzemię niemal tak ciężkie jak Batman. Okazuje się, że Melanie jest w karcianym gangu Dziesiątką.

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Dan Riba

W oryginale rolę Króla odgrywa George Lazenby, odtwórca roli Jamesa Bonda w filmie "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości". Scenarzysta odcinka wykorzystał to zresztą: Król dwukrotnie powtarza zdanie "Mamy przed sobą cały czas świata" ('We have all the time in the world'), będące jednocześnie ostatnimi słowami agenta 007 we wspomnianym filmie. [słowa te wykorzystał również Louis Armstrong w piosence do filmu - przyp. JO]

9. The Winning Edge
Na czarnym rynku pojawia się nowy niebezpieczny narkotyk, niezwykle zwiększający siły (przypomina się od razu Venom i cała afera z Bane'm). Znajomi podejrzewają Terry'ego o zażywanie tego specyfiku, niepokoi ich bowiem jego ciągłe przemęczenie i nieregularny tryb życia.

scenariusz: Rich Fogel
reżyseria: Yukio Suzuki

10. Spellbound
Dziwacznie ubrany mężczyzna z błyszczącymi oczami grasuje po Gotham. Zmienia on u ludzi odbiór rzeczywistości, zmuszając ich do nieświadomego popełniania przestępstw.

scenariusz: Robert Goodman
reżyseria: Butch Lukic

11. Disappearing Inque
Aaron Herbst, pracownik laboratorium kriogenicznego w Gotham, ulega dziwnemu wpływowi uwięzionej w mroźnej celi Inque (patrz odcinek 3 'Black Out'). Zwolniony z pracy, w ataku wściekłości uwalnia Inque, która ucieka, niszcząc kriogeniczną broń, której Batman użył wcześniej do schwytania jej. Dziewczyna prosi o pomoc Aarona, obiecując w zamian przemienienie go na jej podobieństwo. Bruce Wayne, po wyśledzeniu Inque, wysyła Batmana, by ją schwytał. Terry jednak zostaje ogłuszony przez Aarona i uwięziony. Inque wzywa Wayne'a do przybycia, aby mogła wyrównać z nim zadawnione porachunki. Bruce przyjeżdża na miejsce i odkrywa, że Aaron został przez kobietę zmieniony tylko po części i stał się płynną istotą. W walce z Inque Wayne używa prototypu nowoczesnej zbroi, dostaje jednak ataku serca. Terry, w ostatniej chwili, niszczy dach, wystawiając Inque na zabójcze dla niej działanie padającego deszczu. Aaron zaś trafia do tego samego więzienia, z którego pozwolił uciec Inque.

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Curt Geda

Gdy Bruce uruchamia swoją super zbroję muzyka w tle jest wariacją na temat motywu przewodniego z oryginalnego serialu o Batmanie.

12. A Touch of Curare
W ślad za mężem komisarz Gordon podąża ninja - zabójca. Gdy Batman stara się pomóc, dostaje ścisłe zalecenia od szefa policji, żeby się nie wtrącać...

scenariusz: Hilary J. Bader
reżyseria: Dan Riba

13. Ascension
Derek Powers, po kolejnym niepowodzeniu eksperymentu nad stworzeniem sztucznej skóry, postanawia mianować swoim następcą syna - Paxtona Powersa. Młodzian jednak postanawia korzystając z okazji, całkowicie przejąć władzę nad Wayne/Powers Industries.

scenariusz: Robert Goodman
reżyseria: Yukio Suzuki

Sezon 2

14. Splicers
W Gotham zapanowała nowa moda: łączenie genów zwierzęcych z ludzkimi, w celu zmiany wyglądu. Jednak niebezpiecznym efektem ubocznym tych zmian jest niezwykły wzrost agresywności pacjentów...

scenariusz: Evan Dorkin, Sara Dyer
reżyseria: Curt Geda

15. Earth Mover
Niezwykła siła, układająca ziemię w coś na kształt człowieka - golema, atakuje mieszkańców Gotham. Jednak jej ostatecznym celem jest Jackie, jedna z koleżanek Terry'ego i jej ojczym.

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Dan Riba

16. Joyride
Gang Jokerz uprowadza eksperymentalny pojazd wojskowy. Nie wiedzą jednak, że atomowy napęd maszyny może wysadzić w powietrze połowę Gotham City.

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Butch Lukic

17. Lost Soul
Stary system sztucznej inteligencji powraca do istnienia i planuje przejęcie kontroli nad wszystkimi komputerami w mieście.

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Butch Lukic

18. Hidden Agenda
Jedna ze szkolnych koleżanek Terry'ego, Max, staje się celem ataków The Jokerz, po tym, jak pokonała lidera gangu w szkolnym teście.

scenariusz: Hilary J. Bader
reżyseria: Curt Geda

19. Bloodsport
Afrykański łowca przybywa do Gotham, a jego celem jest niepokonana dotąd ofiara: Batman. (Swoją drogą Batman ma pecha do łowców, polujących na jego głowę, wystarczy choćby wspomnieć liczne spotkania z Predatorami).

scenariusz: Rich Fogel
reżyseria: Dan Riba

20. Once Burned
Melanie / Dziesiątka (patrz odcinek 8: Dead Man's Hand) powraca do złodziejskiego biznesu. Tym razem pod przymusem: The Jokerz trzymają jej rodzinę jako zakładników.

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Butch Lukic

21. Hooked Up
Spellbinder (patrz odcinek 10: Spellbound) powrócił. Tym razem uzależnia nastolatków od nowego systemu wirtualnej rzeczywistości. Potem zmusza dzieciaki do rozbojów, aby w ten sposób zarabiały na dalsze wirtualne doznania.

scenariusz: Robert Goodman
reżyseria: Dan Riba

22. Rats!
Przyjaciółka Terry'ego, Dana, jest prześladowana przez tajemniczego wielbiciela, który gotów jest zrobić dosłownie wszystko, by zbliżyć się do dziewczyny. I to niezależnie od tego, co ona sądzi na ten temat.

scenariusz: Rich Fogel
reżyseria: Curt Geda

23. Mind Games
Terry odbiera telepatyczne wezwanie o pomoc od młodej dziewczyny, Tamary, z którą spotkał się dzień wcześniej. Okazało się, że ma ona moce psychiczne, przez co stała się celem grupy obdarzonych mentalną mocą ludzi, nazywających siebie 'Brain Trust'. Śledząc dziewczynę Batman pokonuje jednego z telepatów i dociera na okręt, którym grupa miała uciec z Gotham. Dzięki telepatycznym wskazówkom Tamary Terry pokonuje pozostałych złoczyńców i ratuje dziewczynę.

scenariusz: Alan Burnett
reżyseria: Butch Lukic

24. Revenant
Dana wraz z kilkorgiem znajomych postanawia zorganizować seans spirytystyczny, by przywołać ducha studenta, który umarł kiedyś w szkole. Ku ich zdziwieniu seans okazuje się udany i niezbadana siła zaczyna terroryzować szkołę.

scenariusz: Hilary J. Bader
reżyseria: Kyung-Won Lim

25. Babel
Jeden z największych wrogów Batmana, Shriek, znów sieje terror w Gotham, wysyłając swoje niszczące fale dźwiękowe, które doprowadzają domowe zwierzęta do ataków wścieklizny.

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Curt Geda

26. Terry's Friend Dates a Robot
Przyjaciel Terry'ego, nie mogący pochwalić się zbytnią popularnością wśród dziewczyn, postanawia wykorzystać nietypową propozycją. Staje się właścicielem nielegalnego androida, co jednak stanie się dla niego tylko źródłem nowych kłopotów.

scenariusz: John P. McCann
reżyseria: Dan Riba

27. Eyewitness
Komisarz Barbara Gordon wierzy, że była świadkiem udziału Batmana w morderstwie człowieka znanego jako Mad Stan. Nad rozwiązaniem zagadki pracuje Bruce Wayne, tym bardziej, że sytuacja grozi odkryciem tożsamości Batmana. Tymczasem okazuje się, że w sprawę zamieszany jest Spellbinder.

28. Final Cut
Na scenie ponownie pojawia się Curare, która tym razem na cel bierze Stowarzyszenie Skrytobójców. Giną wszyscy jego członkowie, poza jednym, który prosi Batmana o pomoc w schwytaniu zabójczyni.

scenariusz: Hilary J. Bader
reżyseria: Butch Lukic

29. The Last Resort
Coraz więcej rodziców wysyła swoje dzieci na obóz, będący czymś w rodzaju kary za złe zachowanie. Jednak coraz częściej powody wysłania dzieci stają się absurdalne. Batman nabiera podejrzeń, a gdy do obozu trafia jego znajoma Chelsea, wkracza do akcji.

scenariusz: Stan Berkowitz
reżyseria: Curt Geda

30. Armory
Specjalista od projektowania nowych typów broni zostaje zwolniony z pracy. Zaczyna więc wykradać z byłej firmy komponenty i sprzedawać swoje pomysły na czarnym rynku...

scenariusz: John P. McCann
reżyseria: Kyung-Won Lim

31. Sneak Peek
Pozbawiony skrupułów reporter telewizyjny używa specjalnego kostiumu, dzięki któremu może przenikać ściany i być niewidzialnym, co rzecz jasna ułatwia mu zdobycie nowych historii. Batman musi go zatrzymać, zanim w ręce dziennikarza wpadną niepożądane informacje.

32. The Eggbaby
Podwójne życie Terry'ego ponownie daje mu się we znaki w chwili, gdy chłopak musi (w ramach szkolnych zajęć) opiekować się dzieckiem. A tymczasem Batman jest wzywany do powstrzymania gangu złodziei plądrujących miasto.

scenariusz: Hilary J. Bader, Alan Burnett
reżyseria: James Tucker

33. Zeta
Policyjny android, wyposażony w holograficzną zdolność zmiany twarzy (tak, że może przybrać jakąkolwiek fizjonomię), pojawia się w szkole Terry'ego. Miał on śledzić członków organizacji terrorystycznej, jednak w pewnym momencie przestał słuchać wydawanych mu poleceń.

scenariusz: Robert Goodman
reżyseria: Dan Riba

Odcinek ten posłużył później jako podstawa do stworzenia nowego serialu 'The Zeta Project'.

34. Plague
Afrykański łowca - Stalker - tym razem pracuje dla rządu. Jego zadaniem jest opanowanie zarazy rozprzestrzenionej przez człowieka znanego jako False Face (potrafi zmieniać swój kształt).

35. April Moon
Światowej sławy chirurg zmuszony jest przez młodzieżowy gang do udoskonalenia ich kodów genetycznych.

scenariusz: Stan Berkowitz, James Tucker
reżyseria: Butch Lukic

36. Sentries of the Last Cosmos
Twórca gier komputerowych wykorzystuje swoje produkty, aby zmuszać dzieci do popełniania drobnych przestępstw.

scenariusz: John Shirley, Rich Fogel
reżyseria: Dan Riba

37. Payback
Spora grupa znajomych Terry'ego zaczyna buntować się przeciwko swoim rodzicom i pracodawcom. Do buntu podburza ludzi tajemniczy osobnik, określający siebie jako Payback.

38. Where's Terry?
Batman zostaje schwytany i uwięziony przez swojego niebezpiecznego wroga, Shrieka. Jedyną nadzieją na odnalezienie go jest Bruce Wayne.

39. Ace in the Hole

[Jakub Demiańczuk]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa