KARTOTEKA

ostatnio wydany
zeszyt 1
Pantofel panny Hofmokl

Nadzwyczajni
Scenariusz: Dennis Wojda
Rysunki: Krzysztof Ostrowski
Wydawca: Mandragora

"Nadzwyczajni" to cykl obejmujący dwie historie: znany już niektórym czytelnikom "Pantofel panny Hofmokl" - nagrodzony Grand Prix na MFK w Łodzi w 2001 r. (tutaj można zobaczyć jego fragment) - oraz zupełnie nowy komiks pt. "Więzy krwi". To metafizyczne opowiadania detektywistyczne, pełne czarnego humoru i nawiązań do filmów Barei, opowiadań o Sherlocku Holmesie, horrorów klasy "B" oraz serialu "Z Archiwum X".

Album jest luźną kontynuacją kultowego już komiksu Krzysztofa Gawronkiewicza i Dennisa Wojdy pt. "Tabula Rasa" (patrz niżej), który swego czasu został od nich zamówiony przez "Gazetę Wyborczą". Tym razem jednak Dennis Wojda napisał scenariusze dla Krzysztofa Ostrowskiego, który zilustrował je swoja niezwykle ekspresyjną kreską.

Główni bohaterowie "Nadzwyczajnych" to nadinspektor Nowakowski [postać z "Tabula Rasa"] i jego asystent, podinspektor Wacław Bardziej. Ci niecodzienni inspektorzy należą do specjalnej sekcji warszawskiej policji o intrygującej nazwie Wydział ds. Nadzwyczajnych, który ze względu na swą tajemniczość został ukryty w szafie nr 101 w budynku przy Krakowskim Przedmieściu.

"Tabula Rasa" to kultowa soap opera komiksowa publikowana w "Gazecie Wyborczej" oraz w "Arenie Komiks". Jest to zawikłana historia rozgrywająca się w Warszawie. Opowiada o człowieku, który budzi się z głębokiego snu wśród bawiących się nieznajomych ludzi. Nie wie kim jest, ani jak się nazywa. Postanawia za wszelka cenę odnaleźć swoją tożsamość.
[Dennis Wojda]

1.

Pantofel panny Hofmokl

 

05.2003

2.

Więzy krwi

 

2005


Czerwony tytuł oznacza odcinek jeszcze niewydany na polskim rynku. W nawiasie po tytule jest data wydania oryginalnego, a następnie (już nie w nawiasie) wydania polskiego (czerwona oznacza pozycję planowaną na podany termin).

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa