KARTOTEKA

ostatnio wydany
tom 9

Tu detektyw Jeż
Tytuł oryginału: Hello Harinezumi
Scenariusz: Hirokane Kenshi
Rysunki: Hirokane Kenshi
Wydawca: Waneko
Wydawca oryginału: Kodansha. Ltd.

Mała agencja detektywistyczna Akatsuka nie narzeka na nadmiar pracy... Dlatego chętnie przyjmuje każde zadanie, nawet najdziwniejsze. Najczęściej jednak ludzie zwracają się do agencji w takich sprawach jak badanie przeszłości kandydata na męża dla córki, pomoc w znalezieniu zaginionej osoby, sprawdzenie wierności współmałżonka. Jednak podczas przeprowadzania takiej, zdawałoby się, rutynowej roboty wychodzą na jaw nieoczekiwane fakty... "Tu detektyw Jeż" jest komiksem, która wciąga jak kryminał. A jednak trudno określić te historie jako kryminalne, seria nie opowiada o przestępstwach, tylko o życiu codziennym, o ludzkich małych i dużych tragediach i szczęściach, o miłości, o słabości i sile człowieka. Może dlatego realia japońskie zupełnie nie przeszkadzają w zrozumieniu intencji autora i polski czytelnik jest w stanie odebrać te opowiadanka równie dobrze jak japoński. Tak samo uśmieje się z pogodnego humoru i zapewne tak samo wzruszy.

Seria była tworzona na przestrzeni ok. 10 lat i obejmuje 214 historii w 14 tomach. Wydawnictwo wybrało to, co najbardziej może przemówić do polskiego czytelnika, odrzucając opowiadania nawiązujące do polityki Japonii i te, oparte na obcej dla Polaka japońskiej strukturze społecznej.
[Waneko]

W polskim wydaniu ukazało się 9 tomów. Seria została przerwana.


Czerwony tytuł oznacza odcinek jeszcze niewydany na polskim rynku. W nawiasie po tytule jest data wydania oryginalnego, a następnie (już nie w nawiasie) wydania polskiego (czerwona oznacza pozycję planowaną na podany termin).

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa