NEWSROOM

poniedziałek, 7.02.2011

zapowiedzi

Drugi tom „Berlina” Lutesa

Wydawnictwo kultura gniewu przedstawiło polską okładkę i opis drugiego tomu trylogii „Berlin” Jasona Lutesa. Album zatytułowany „Miasto dymu” ma mieć, podobnie jak poprzedni, 214 czarno-białych stron formatu 190 × 250 mm w miękkiej oprawie. Data premiery nie została jeszcze ogłoszona.

W drugim tomie historycznej epopei Jasona Lutesa wracamy do stolicy Republiki Weimarskiej po dramatycznych wydarzeniach z maja 1929, ukazanych w pierwszej odsłonie trylogii. Coraz większy mur niechęci rośnie między komunistami i nacjonalistami, Żydami i resztą społeczeństwa, a wkrótce nastąpią wydarzenia zwiastujące nadejście II wojny światowej.

Tymczasem w kontraście do politycznych podziałów nocne życie Berlina rozkwita i wydaje się dla jego mieszkańców jedyną ucieczką od problemów dnia codziennego. Z serią koncertów przyjeżdża z Ameryki jazzowy zespół Cocoa Kids, którego występy szybko stają się wydarzeniem w rozgorączkowanym Berlinie. Uczestniczą w nich również główni bohaterowie trylogii Lutesa.

Ponownie śledzimy losy Marthe Müller i dziennikarza Kurta Severinga. On przeprowadza wywiady ze świadkami tragicznych majowych zajść, próbując dotrzeć do prawdy o nich. Ona nocami odkrywa świat berlińskich lesbijek i dekadenckie oblicze miasta. Oboje są dla autora soczewkami, przez które obserwujemy społeczeństwo w czasach kryzysu i gwałtownych zmian.

Berlińska trylogia Lutesa mocno zakorzeniona jest w tradycjach literackiego modernizmu. Nieustająco zmieniającą się, kalejdoskopowa narracja nawiązuje do „Berlin Alexanderplatz” Alfreda Döblina z 1929 roku, wyraźnie widać także inspiracje twórczością Ezry Pounda, T.S. Eliota i Jamesa Joyce’a.

„Miasto dymu”, którego akcja kończy się w momencie wyborów do Reichstagu we wrześniu 1930 roku, to złożony zbiorowy portret miasta i jego mieszkańców, a zarazem jedno ze szczytowych osiągnięć powieści graficznej.

Przeczytaj więcej o planach kultury gniewu.

[opr. na post. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Berlin” tom 2: „Miasto
dymu”]
Drugi tom „Berlina” Lutesa - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa