NEWSROOM

Od 24 maja do 4 czerwca w warszawskiej Kawangardzie (ul. Wilcza 32) będzie miała miejsce odsłona pierwszych 39 stron „Zapętlenia”, nowego komiksowego projektu Daniela Chmielewskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 26 maja – w dniu, w którym, jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, autor obroni tytuł magistra sztuk pięknych.

„Zapętlenie” ma być esejem komiksowym podzielonym na dwa dwustustronicowe tomy. Premiera pierwszego tomu przewidziana jest na październik 2012 roku. W ramach dyplomu na warszawskiej ASP powstało pierwsze 39 stron prologu i to one będą prezentowane na wystawie.

Trzonem eseju jest plenerowy wyjazd, który odbył się w lutym 2008 roku. Na zorganizowanym przez znanego twórcę i pedagoga Grzegorza Kowalskiego plenerze gościł jego dawny uczeń, znany na świecie twórca – Artur Żmijewski. Gość przywiózł ze sobą grupę studentów z Berlina, która miała wraz z grupą polskich studentów uczestniczyć w serii niewerbalnych gier plenerowych. Jednakże ciągłe nieporozumienia na tle światopoglądowym doprowadziły do ostrych scysji i, ostatecznie, do rozpadu grup.

Równolegle z analizą pleneru autor daje wgląd w życie swoje i środowiska, w jakim się obraca. Opowiada o problemach młodych twórców, dywaguje na temat konfliktu Miłosza i Herberta, z dystansu przygląda się swojej uniemożliwiającej normalne życie depresji i rozpadowi toksycznego związku, w jakim tkwił przez kilka lat.

W Kawangardzie będzie można obejrzeć oryginalne plansze opatrzone uwagami o procesie ich powstawania i przeczytać fragment komiksu w formie albumowej, a także zobaczyć makietę Pubu pod Picadorem, jednego z kluczowych miejsc w komiksie.

uzupełnienie: Materiał na temat Pubu pod Picadorem opublikowały Kolorowe Zeszyty.

Daniel Chmielewski jest autorem wydanego w 2008 roku przez wydawnictwo timof i cisi wspólnicy albumu „Zostawiając powidok wibrującej czerni”. Ma na koncie występy w magazynach „Ziniol” i „Kolektyw”, jak i w wydawnictwach „Komiksowe becikowe” i „Komiksowy przewodnik po Warszawie”. Prowadzi blog Pub pod Picadorem.

[opr. na podst. informacji organizatorów]

[Kadr z komiksu „Zapętlenie”]
Wernisaż prologu „Zapętlenia” Chmielewskiego - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa