NEWSROOM

środa, 2.12.2009

zapowiedzi

Baranowski i Mahler w 2010 w Kulturze Gniewu

Kultura Gniewu ujawniła dzisiaj dwa nowe tytuły, które zamierza wydać w przyszłym roku. Są to: "Szlurp i Burp. Bezdomne wampiry" Tadeusza Baranowskiego oraz "Samotność rajdowca" Nicolasa Mahlera.

Edytor przedstawił też orientacyjną kolejność wydania sześciu zapowiedzianych na 2010 albumów. Wygląda ona następująco:

  • "Osiedle Swoboda",
  • "Rany wylotowe",
  • "Szlurp i Burp. Bezdomne wampiry",
  • "Samotność rajdowca",
  • "Niedoskonałości",
  • "Bośniacki płaski pies".

Natomiast poniżej prezentuję opisy oraz mniej lub bardziej robocze wersje okładek czterech z wyżej wymienionych tytułów udostępnione w ostatnich dniach przez wydawcę.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Kultury Gniewu.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

"Osiedle Swoboda"
Scenariusz: Michał "Śledziu" Śledziński
Rysunki: Michał "Śledziu" Śledziński
Liczba stron: około 270
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Druk: czarno-biały, dodatki w kolorze

Opis wydawcy:

Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili – "Osiedle Swoboda" jest poza konkurencją.

Tak o komiksie Michała "Śledzia" Śledzińskiego pisał w "Gazecie Wyborczej" Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego "Produktu" cykl Śledzia był flagowym komiksem magazynu i rzeczą, która zmieniła polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedzu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi dresiarzami i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantasyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

W jednym z wywiadów Śledziu mówił:

Większość patentów, które spotkały "Swobodną" ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym.

I to ten autentyzm połączony z fantastyczną komiksową formą dał nową jakość. Do dziś, a mija właśnie 10 lat od publikacji pierwszego odcinka "Osiedla Swoboda", nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. O czym łatwo się przekonać sięgając po ten kompletny zbiór wszystkich epizodów opublikowanych w "Produkcie".

Wojciech Orliński w swoim tekście przewidywał:

Wiadomo już, na co za kilkanaście lat będą się rujnować miłośnicy polskiego komiksu – na luksusową reedycję wszystkich odcinków "Osiedla Swoboda".

A my dodamy, że nie trzeba się wcale rujnować i można to zrobić już dziś.

[Kultura Gniewu]

"Szlurp i Burp. Bezdomne wampiry"
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Format: A4
Oprawa: twarda

Opis wydawcy:

Szlurp i Burp znowu wracają! Dwa wampiry, które ostatnio opuściły kryptę w 2005 roku z okazji premiery albumu "O zmroku", za chwilę znowu się obudzą i ruszą w poszukiwaniu świeżej krwi. Choć zadowolą się też zapasami trzymanymi w lodówce (to nieprawda, że wampiry kręci tylko bulgocąca, gorąca krew; w wyjątkowo ciepłe noce lubią zanurzyć kły w schłodzonej posoce i pogrzechotać kostkami... lodu, oczywiście).

W nowym albumie z przygodami Szlurpa i Burpa znajdą się bowiem zarówno historie publikowane przed laty w czasopiśmie "Na Przełaj", opowieści powstałe podczas pobytu Tadeusza Baranowskiego w Belgii oraz komiksy całkowicie nowe!

Autor i jego wampiry zdają się być w wyśmienitej formie. W nadchodzącym w 2010 roku albumie dadzą sobie nawet radę podczas spotkania z pewnym słynnym wikingiem. Tymczasem bardzo prosimy uważać na szyję.

[Kultura Gniewu]

"Samotność rajdowca"
Tytuł oryginału: "Lone Racer"
Scenariusz: Nicolas Mahler
Rysunki: Nicolas Mahler
Wydawca oryginału: Top Shelf
Data wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 92
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: dwukolorowy

Opis wydawcy:

"Samotność rajdowca" to, zgodnie z tym, co może sugerować tytuł, historia rajdowego kierowcy. Jego wzlotów i upadków, problemów osobistych i relacji z przyjaciółmi, którzy... wciągają go w napad na bank.

Perypetie bohatera – wiecznie cierpiącego z powodu nie dość szybkich samochodów i słabej głowy – oraz sposób, w jaki zostały narysowane, sprawiają, że jest to potwornie zabawny komiks ze smutną fabułą, która nie przestaje śmieszyć.

"Samotność rajdowca" to małe (rozmiarami) arcydzieło Nicolasa Mahlera, szwajcarskiego rysownika o absolutnie wyjątkowym graficznym stylu, publikującego na całym świecie, a w Polsce znanego z fantastycznego "Pragnienia".

Komiks pierwotnie ukazał się w innym formacie w 1999 roku nakładem austriackiego wydawnictwa Brunft. Polska edycja bazuje na narysowanej od nowa edycji amerykańskiej.

[Kultura Gniewu]

"Niedoskonałości"
Tytuł oryginału: "Shortcomings"
Scenariusz: Adrian Tomine
Rysunki: Adrian Tomine
Wydawca oryginału: Drawn & Quarterly
Data wydania oryginału: 10.2007
Liczba stron: 112
Format: B5
Druk: czarno-biały

Opis wydawcy:

To nie jest najlepszy czas w życiu Bena Tanaki. Nie dość, że z natury jest sarkastycznym krytykantem, co utrudnia mu kontakty z ludźmi, to w dodatku jego wieloletni związek przechodzi burzliwy okres. Dziewczynie Bena, Miko Hayashi, ciągle wydaje się, że ten ogląda się za innymi kobietami, a co gorsza – za białymi! Narastający konflikt nadaje bieg tej opowieści o różnicach między Kalifornią a Nowym Jorkiem, między poświęceniem a pożądaniem, wreszcie – między prawdą a prawdą.

W obyczajowo odważnych "Niedoskonałościach" Adrian Tomine, jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców komiksów, mistrzowsko porusza się po polu minowym damsko-męskich i międzyludzkich relacji. Pełnych napięcia, inteligentnych i jednocześnie dowcipnych dialogów nie powstydziliby się Woody Allen czy Andrew Bujalski.

Powieść graficzna Tomine to zaskakujące zwroty akcji, subtelnie nakreślone charakterystyki postaci i wyjątkowe poczucie humoru, które składają się na zabawną i wnikliwą refleksję na temat ludzkich niedoskonałości.

[Kultura Gniewu]

Baranowski i Mahler w 2010 w Kulturze Gniewu - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa